صفحه نخست تکنولوژی نکات هوشمندانه هنگام استفاده از فیس بوک

نکات هوشمندانه هنگام استفاده از فیس بوک

فیس بوک - دقیقه
نکات هوشمندانه هنگام استفاده از فیس بوکReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 8Rating:

فیس بوک به عنوان بزرگترین منبع اتلاف وقت که تا بحال اختراع شده زمان زیادی را از ما می دزدد. چراکه کاربران وقتی وارد آن می شوند گذر زمان را احساس نمی کنند و گیج و مبهوت از خود می پرسند که این همه وقت در فیس بوک چه کار کرده اند! مدتی قبل مجله Time آماری را مبنی بر اینکه افراد چقدر در فیس بوک وقت می گذرانند منتشر کرد. من پیشنهاد می کنم که شما هم آن را امتحان کنید. مطمئنا از نتایج راضی نخواهید بود، من که نبودم.

کاربران به طور متوسط هر باری که وارد فیس بوک می شوند ۲۰ دقیقه در آن وقت می گذرانند. ممکن است بگویید که ۲۰ دقیقه برای هر باری که از آن بازدید می کنیم، زیاد نیست اما اگر هر روز ۲ تا ۳ بار از آن بازدید کنید تعداد این ۲۰ دقیقه ها افزایش می یابد. من واقعا عاشق فیس بوک هستم، اما وقتی با چنین ارقامی مواجه شدم تصمیم گرفتم که فقط یک کار انجام دهم؛ یعنی یا اینکه زمانم را در فیس بوک کنترل کنم یا اینکه کلا آن را ترک کنم. وقتی دیدم که دارم (مثل همه مردم) به آن معتاد می شوم سعی کردم که از گذراندن زمان بسیار زیادی در آن صرف نظر کنم بنابراین درباره ابزار و متدهای زیادی تحقیق کردم. بعضی از آنها فوق العاده بودند، اما فهمیدم که اگر سیستمی شخصی برای مدیریت زمان نداشته باشم هیچ یک از آنها نمی توانند در برگرداندن زمان به من کمک کنند. فیس بوک یک کانال رسانه ای همه جانبه است که با من به خاطر مخالفت با آن از چند جهت در نزاع است. برای مقابله با چنین حمله ای، باید از یک استراتژی طبقه بندی شده شامل ابزار و عادت ها استفاده می کردم تا به من در حفظ زمانم کمک می کرد. از زمانی که شروع کرده ام، فهمیده ام که ایجاد یک روال برنامه ریزی شده و معتدل برای فیس بوک در محیط های کنترل شده به من اجازه می دهد تا واقعا از زمانی که در فیس بوک هستم لذت ببرم. از انجام این کار پشیمان نیستم؛ دیگر اصلا فکر نمی کنم که فیس بوک وقتم را می دزدد. اکنون به آن به چشم یک مغازه سرگرم کننده نگاه می کنم. اکنون به شما می گویم که من چطور با وجود استفاده از فیس بوک کارایی خود را حفظ کردم.

ابزار

۱- ابزاری برای چت

یکی از بزرگترین عاملان اتلاف وقت در فیس بوک، چت فیس بوکی است. وقتی که وارد فیس بوک می شوم همیشه نیازی نمی بینم که با دیگران صحبت کنم یا دیده شوم. گاهی فقط از آن بازدید می کنم تا بتوانم تا بتوانم مقاله مورد علاقه ام را بخوانم یا به پیام خاصی پاسخ دهم. همیشه نیاز نیست که به همه پیام ها پاسخ دهم. اپلیکیشن کروم به من اجازه می دهم تا بدون آنکه در پنجره چت دیده شوم و بدون داشتن برچسب زمانی مربوط به “آخرین زمان دیده شدن”، با هر کسی که بخواهم صحبت کنم. بعد از پایان چت از فیس بوک خارج می شوم و به کار می پردازم.

 

۲- تمرکز داشته باشد

من در مسددو کردن اپلیکیشن ها حرفه ای نیستم. مسدود کردن نه تنها نقش مهمی در جلوگیری از دستیابی به وب سایت هایی که وقت را تلف می کنند دارد، بلکه نقش گسترده ای نیز در افزایش کارایی ما دارد. این اپلیکیشن (تمرکز) به شما اجازه می دهد که یک محدودیت زمانی برای مدت زمانی که از فیس بوک استفاده می کنید تعیین کنید و علاوه بر این به شما اجازه می دهد وسوسه های خود برای بازدید از فیس بوک در خارج از زمان های تعیین شده را کنترل کنید.

۳- اخبار را متوقف کنید

بعضی روزها نیاز است که به منظور بازدهی بیشتر، کلاً فیس بوک را کنار بگذارید. این اپلیکیشن تنها برای آن زمان ها است، چراکه با مسدود کردن اخبار شما را مطمئن می کند که نمی توانید اخبار آن (فیس بوک) را ببینید.

عادت ها

۴- برای بازدید خود از فیس بوک برنامه ریزی کنید

نیاز است که خود را به یک برنامه روزانه عادت دهید و خود را ملزم به رعایت آن برنامه کنید. آگاهی از اینکه چه زمانی نیاز است تا از فیس بوک بازدید کنید، باعث می شود از آن بیشتر لذت ببرید.

این توصیه را فراموش نکنید: هنگام کار تنها یک برنامه بازدید عالی برای خود تنظیم کنید. زیرا به طور میانگین هر بار که کار را متوقف می کنید، ۲۳٫۱۵ دقیقه طول می کشد تا دوباره ذهنتان متمرکز به کار شود پس بهتر است که هنگام کار فقط یکبار از فیس بوک بازدید کنید.

۵- تعهد با یک دوست

بله این کار واقعا موثر است. وقتی با اشخاص دیگر برنامه ریزی می کنید که با هم وارد فیس بوک شده و از آن خارج شوید و هنگام ورود و خروج آنها را مطلع می کنید، با درگیر کردن آنها در برنامه به خود در تعهد به برنامه کمک می کنید. این تکنیک هنگامی که تازه به شروع به برنامه ریزی می کنید بسیار موثر است. من خودم هنوز هم از آن استفاده می کنم. این تکنیک را اگر با ابزار شماره ۱ به کار ببرد بسیار بهتر عمل می کند، زیرا دیگر کسی نمی تواند مزاحمتان شود.

۶- لیست اخبار اختصاصی بازید

فیس بوک الگوریتم خود را تغییر داده و شما چیزهایی را خواهید دید که باعث می شود بیشتر جذب آن (فیس بوک) می شوید. مشکل اینجاست که تقریبا هر کسی اخبار و واکنش دوستان به آن اخبار را می بیند. با ایجاد لیست اخبار اختصاصی می توانید تنها بر روی آنچه که به شما مربوط است تمرکز کنید. برای اینکه بتوانید تنها دوستان و صفحه هایی که به آنها علاقمند هستید را ببینید کافی است تا از طریق نوار سمت راست صفحه وارد بخش News Feed شوید و بر روی گزینه Edit Preferences کلیک کنید. در این بخش می توانید آیتم های مورد علاقه تان را اولویت بندی کنید یا از “ابزار ساماندهی دوستان فیس بوکی” استفاده کنید. همچنین می توانید با استفاده از “ابزار لیست فیس بوک” چند لیست ایجاد کنید. من وقتی در فیس بو ک هستم مطابق با نیازم ابزارها را فعال می کنم. عادت ها می تواند چیزهای متفاوتی باشند. برای اینکه عادت ها برایتان موثر باشد، باید ابتدا خود را ملزم به صرف زمان کمتر در فیس بوک کنید. این تعهد نشان می دهد که تصور ذهنی لازم برای تغییر را دارید. شاید شروع این عادت های جدید سخت باشد، زیرا تا کنون زمان زیادی در فیس بوک می گذراندید و از بین بردن عادات قدیمی دشوار است اما این کار امکانپذیر است و حداقل می توانید تلاشتان را بکنید. اگر به طور منظم برای داشتن یک برنامه روزانه طرح ریزی کنید، این نوع از تعهد مطابق با برنامه تان خواهد بود. موفق باشید.  

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In تکنولوژی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…