تکنولوژی

عجایب بیست گانه کمپانی اپل

کمپانی اپل با تولید سالانه میلیارد دلاری خود، اشتغال سازی در سطح جهانی، تولید محصولات جدید با تکنولوژی اعجاب انگیز و سرمایه گذاری گسترده در حوزه تکنولوژی، سیاست، وقایع اجتماعی و غیره به یکی از بزرگترین کمپانی های جهانی تبدیل شده است. دستاوردهای گسترده این کمپانی که مناطق بسیار زیادی را تحت پوشش قرار داده، روزگار درخشانی را برای اپل رقم زده است. کمپانی اپل در سیر صعودی خود با فراز و نشیب های بسیاری دست به گریبان بوده است؛ به گونه ای که جهت دست یابی به جایگاه رفیع خود مجبور به تقابل با  رقبای بزرگ خود، قوانین دولتی و غیره شده است. به هر روی، اپل به شهادت همگان همچنان رهبری اختراع و ابداع را در دست دارد. در ادامه حقایق جالبی در ارتباط با اپل رونمایی خواهد شد.

 1. نام کمپانی اپل برگرفته از نام میوه محبوب “استیو جابز”، موسس این کمپانی است. علیرغم رموز زیادی که پیرامون نامگذاری کمپانی اپل وجود داشت اما حقیقت فقط این بود که این نام، نام همان میوه محبوب جابز بود که بعدها کمپانی خود را با آن نامگذاری نمود.
 2. اپل اساسا با سرمایه گذاری سه نفر شکل گرفت. اسامی شرکاء به ترتیب عبارت بود از “رونالد واین”، “استیو جابز” و “استیو وازنیک”؛ اما شریک آخر تنها دوازده روز پس از تشکیل کمپانی از دایره شراکت خارج شد. استیو وازنیک سهم 10درصدی خود را با ارزش 800 دلار به فروش رساند و سود حاصل از شراکت وی 1500 دلار بود. “واین”، شراکت خود را محفوظ نگه داشت و ارزش سهام وی امروز بالغ بر 60میلیارد دلار است.
 3. رایانه های اپل مجهز به یک سیستم هشدار” دخانیات ممنوع” است؛ اگرچه چنین موضوعی به ظاهر مضحک به نظر می رسد اما چنانچه کاربر هنگام استفاده از رایانه اپل، مشغول استعمال دخانیات باشد؛ سیستم هشداری مبنی بر ابطال گارانتی اعلام می کند.
 4. کارمندان اپل بیشتر از انکه در فروشگاههای مجلل مستقر باشند، در میان مردم عادی پراکنده هستند و همین مردم عادی به بیش از 90000 نفر می رسد. به هر صورت بیش از میلیون ها نفر از قبل کمپانی اپل ارتزاق می کنند و این تعداد کثیر شامل نمایندگان فروش ، پدر و مادرها و مغازه های بسیاری در سراسر جهان می شود.
 5. با اولین آی پاد اپل، نوستالژی خاطره انگیزی روانه بازار شد. راه رسیدن به نوستالژی مذکور آن بود که دکمه مرکزی کنسول را برای چند ثانیه ای فشار داد. با فشار این دگمه کاربران قادر به مشاهده و بازی هیجان انگیز «بریکات» می شدند. سابقه این بازی به زمان همکاری شرکای اپل یعنی وازنیک و جابز با کمپانی آتاری می رسید؛ این بازی بعدها توسط این دو نفر توسعه یافت.
 6. وسعت موفقیت اپل تا بدان جاست که سرمایه مالی این شرکت دو برابر خزانه آمریکا است.
 7. اعتبار کمپانی اپل تا مدت ها توسط آی پاد تامین می شد. خالق آی پاد شخصی به نام «تونی فادل» بود که اساسا این محصول را برای دو کمپانی “رئال نتورک” و “فلیپس” طراحی کرده بود؛ اما هر دو کمپانی آن را نپذیرفتند.
 8. در سال 1983 کمپانی اپل خط تولید سیستم های “لیزا” را راه اندازی کرد. این خط تولید با شکست مواجه شد. نقل است که کل تولید محصول به  2700 قطعه می رسید که تمامی آن در ایالت یوتا از رده خارج نمودند.
 9. سطح موفقیت کمپانی اپل آنچنان عظیم بود که درآمد این کمپانی تنها در ربع اول سال 2014 از مجموع کل درآمد “آمازون”، “گوگل” و “فیس بوک” بیشتر بود.
 10. مازاد سرمایه کمپانی اپل به 150 میلیارد دلار می رسد. با چنین حجم از سرمایه، اپل قطعا قادر به خرید همه کمپانی هایی شبیه “نت فلیکس”، “توئیتر”، “تزلا” و “فیس بوک” خواهد بود.
 11. فروش 66666 دلاری اپل به معنای وجود رموز شیطانی در این کمپانی نیست. تنها دلیل این رقم آن است که استیو وازنیک تمایل بسیار زیادی به تکرار ارقام داشت، به همین دلیل قیمت محصولات را از 66700 به  66666 دلار تغییر داد.
 12. اولین لوگوی کمپانی اپل منقش به طرحی از پدر فیزیک، «سر آیزاک نیوتون» بود.
 13. به منظور تامین سرمایه کمپانی اپل، استیو وازنیک به عنوان یکی از شرکای این کمپانی مجبور به فروش ماشین حساب علمی خود شد.
 14. اپل اولین تولید کننده دوربین رنگی دیجیتال بود.
 15. اسم آی پاد ملهم از فیلم سینمایی “راز کیهان” محصول 2001 است.
 16. امروزه اپل مشهورترین کمپانی تجاری در ایالت متحده آمریکا است.
 17. نقدینگی کمپانی اپل حدود 155 میلیارد دلار است؛ با چنین رقمی اپل قادر است به هر شهروند آمریکایی 490هزار دلار وجه نقد ارایه کند.
 18. اگر کمپانی اپل یک کشور بود؛ می توانست بیست و هفتمین کشور بزرگ جهان باشد و رتبه ای مابین ونزوئلا و بلژیک را به دست آورد.
 19. تا سال 2011 چهل درصد از درآمد سالیانه کمپانی اپل حاصل از فروش آیفون بود. پلان درآمد کمپانی اپل گویای این واقعیت است که یک چهارم از درآمد این شرکت از محصولاتی است که حدود ده سال پیش اختراع شده اند.
 20. ارزش مالی این کمپانی طی 15 سال گذشته، فقط با یک برآورد ساده به هفت میلیارد دلار می رسد این در حالی است که استیو جابز به عنوان مدیر عامل این شرکت در ابتدای ورود خود به این عرصه تجاری تنها یک دلار پرداخت نمود؛ این بدان معناست که وی شخص بسیار مناسبی جهت حفظ منافع کمپانی است.

مخلص کلام، این که تاریخ اپل تاریخ بسیار شگفت انگیزی است. امروزه این کمپانی یکی از قدرتمندترین بازیگران عرصه انفورماتیک و تلفن همراه است، اپل در طی مسیر خود جهت کسب تحسین جهانیان به دلیل ابداعات و خدماتش، محکم و استوار است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن