صفحه نخست کسب و کار مدیریت و رهبری مهم ترین توقعات تیم از شما به عنوان یک مدیر

مهم ترین توقعات تیم از شما به عنوان یک مدیر

مدیریت - دقیقه
مهم ترین توقعات تیم از شما به عنوان یک مدیرReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 6Rating:

به عنوان رهبر با ارزشترین امتیاز کارمندان ماهستند نه مشتریانی که داریم.در صورتی که توجه کافی نسبت به کارمندان داشته باشیم مشتریان زیادی نیز جذب خواهیم کرد.با این حال بیشتر مواقع خواسته ی ما فقط جذب مشتری است واز افرادی که در خدمت ما هستند غافل می شویم.گاهی اوقات به خاطر استرس و عصبانیتی که داریم کارمندان خود را از داشتن ازادی که برای موفقیت و شادکامی انها لازم است سلب میکنیم و فقط به فکر منافع خود هستیم.یک رهبر خوب بایستی بین نظم و انضباط کارمندان و نحوه ی مباشرت با انها یک تعادل ویژه برقرار کند.ما باید به انها فرصت دهیم تا خود را بهتر بشناسند و مسیر موفقیت را به درستی طی کنند زیرا همه انها نیازهایی دارند که برای ایجاد انگیزه و موفقیت باید کشف و براورده شوند.

۱٫مهربانی

همه کارمندان سزاوار مهربانی اندو همواره به ان نیاز دارند.با این کار ما میتوانیم بسیاری از چیزها را به کارکنانمان هدیه کنیم و یک حس خوب در ان ها به وجود اوریم تا بعضی کمبودها  که بر اثر نگرفتن حقشان دارند را تا حدی جبران کنیم و در برخی از کارکنان تنبل ,انگیزه و حس به کار ایجاد کنیم.چرا ما محبت خود را که یک وسیله ای غیر مادی برای ابراز احساسات است و حس پذیرش و شایسته بودن را در کارمند به وجود می اورد را به راحتی از او دریغ کنیم.این حس پذیرش باعث می شود که او سخت تر از همیشه کار کند.

  1. ایمان

اگر به گروه خود شک داشته باشیم و ان ها را مجبور به کاری بکنیم یقینا یک حس ترس همه ی انها را فرا می گیرد و انگیزه کاری را از انها دور می کند.اعتقادات ما به گروه یقینا یک حس ایمان در انها به وجود می اورد.اگر انها یک حس مالکیت داشته باشند و بتوانند بر ترس خود غلبه کنند به راحتی می توانند در همه ی گفت و گوها مشارکت کنند و به موفقیت برسند.این حس نااشکار میتواند بد گمانی را از کارکنان ما دور کند و به انها قدرتی می دهد تا پله های ترقی را با موفقیت طی کنند.

  1. اعتماد به نفس

اگر کارکنان ما حس کنند که به انها اطمینان داریم کم کم این احساس در وجود انها نیز اثر می کند ولی اگر با انها دائما مشاجره کنیم و نقطه ضعف هایشان را به رخشان بکشیم به مرور زمان فاصله ای بین ما و گروه به وجود می اید.به عنوان یک مدیر باید بپذیریم که اعضای تیم افرادی منحصر به فردند و با ما تفاوت دارند و این حس تفاوت را نیز در انها ایجاد کنیم.این حس باعث می شود اگر یک بار اشتباهی در کارشان وجود داشت ان را تصحیح کنند و بار دیگر همان کار رابه نحو احسنت انجام دهند.اگر این اشتباهات را همیشه به انها گوشزد کنیم حس پیشرفت به مرور در انها محو خواهد شد.

  1. صبر و شکیبایی

رهبری چالشی است که که ما را به دادن ایده های خوب وادار می کند و کارکنان ما باعث می شوند  چیزهایی را که می خواهیم تجسم کنیم البته اعضای گروه نیاز به صبر و شکیبایی دارند نه این که به انها فشار وارد کنیم.ما باید راه صحیح را به انها نشان بدهیم تا ان را بپیمایند.  پیشرفت هر یک از کارکنان بستگی به خودشان دارد.اگر به انها فشار وارد کنیم و در هیچ کدام از مراحل تعادل برقرار نکنیم و در همه ی مراحل کار به انها گوشزد کنیم, قطعا با شکست رو به رو می شوند. با صبرکافی که ان را با تمرین و به مرور زمان به دست می اوریم,کارکنان می توانند مسیر خود را به درستی پیدا کنند.اگر ما بیش از حد به انها فشار وارد کنیم ,حس کار و انگیزه را در انها خواهیم کشت. لازم نیست به کارکنانی که کار خود را به نحو احسنت انجام می دهند فشار کار وارد کنیم.

  1. محبت

محبت کلامی که تنها با بیان کردن ابراز می شود,یک راه بسیار خوب برای جلب حمایت تیم است.همه ی کارکنان ما باید یک مسیر مشخص را در کار و زندگیشان طی کنند.وقتی ما ان ها را عصبانی میبینیم حتما لازم نیست با انها با عصبانیت برخورد کنیم.ما باید به انها مهربانی را بیاموزیم و به انها بفهمانیم که این نیز بگذرد و هیچ چیز ارزش بخث و دعوا ندارد. اندکی مهربانی مثل یک قاشق پر از شکر است که درد را متلاشی می کند.فقط سعی کنید هیچ گاه سر کارمندان خویش جیغ نکشید.

  1. تدبیر و مسئولیت پذیری

ما به عنوان یک رهبر باید با کارمندان خود برخوردی مناسب داشته باشیم زیرا این رفتار منجر به ساختن شخصیت انها می شود.وقتی ما دائما سر انها فریاد بزنیم و سرزنششان کنیم ان تیم رشد نخواهد کرد.وقتی انها در جمعی تحقیر می شوند و احساسات منفی در انها به وجود میاید کم کم قابلیتهای خود را نیز از دست می دهند و بار مسئولیتشان را بر دوش دیگری می نهند.وقتی ما به انها اجازه نمی دهیم که دردهای خود را بروز دهند و شکست های خویش را بپذیرند,در واقع انها را از موفقیت سلب کرده ایم.کارکنان ما باید بتوانند در همه موارد کاری خودشان تدبیر کنند و بفهمند که محیط کار کشمکشی بین شکست و پیروزی است که باید بتوانند این احساسات را به درستی درک کنند و به موفقیت برسند.

  1. دلسوزی

هر کدام از کارمندان منحصر به فردند و نیاز دارند تا اندکی از ما متفاوت باشند.در این تیم کاری هر یک از کارمندان شبیه به ما و یا حتی برتر از دیگر همکاران و رقیبان خود  نیستند بلکه تعادلی بین همه  انها برقرار است.وقتی ما یکی از کارکنان را با بقیه مقایسه می کنیم  دازیم به او میفهمانیم که به اندازه ی کافی خوب نیست.این تحلیل های ساختاری انگیزه انها را به عنوان فردی برتر نابود می کند.هیچ مقایسه ای وجود ندارد,شما تنها میتوانید انها را نسبت به خود مقایسه کنید وبه او بفهمانیم که زندگی در گذر است.اگر ما انها را با دیگران مقایسه کنیم ,از مسیر خود منحرف ی شوند وروز به روز روحیه ی کاریشان را بیشتر از قبل ازدست خواهند داد. به جای مقایسه .همدرد انها باشید.

  1. راهنمایی کردن

نقش ما به عنوان یک مدیر اینگونه است که مسیر را به انها نشان دهیم نه اینکه به جای انها تصمیم بگیریم و دائما انها را کنترل و وادار به انجام کاری کنیم به غرایزشان لطمه بزنیم.باید به انها اجازه دهیم تا تصمیم بگیرند و این تصمیمات را عملی کنند نه اینکه ابراز ناامیدی کنیم .بلکه باید انها را راهنمایی کنیم و تصمیماتشان را با اجازه ی خودشان کنترل کنیم. ود اخر اینکه راهنماییشان کنیم نه گولشان بزنیم.

 

  1. احترام گذاشتن

اگر به کارکنان خود احترام نگذارید انها بر خلاف شما عمل می کنند.انها باید هر کاری که شما انجام می دهید انجام دهند نه اینکه هر چه شما می گویید عملی کنند. انها قرار نیست به سادگی به شما احترام بگذارند چون شأن شما با انها متفاوت است. اگر انها را مسخره کنید از احترام انها نسبت به شما کاسته می شود.اگر میخواهید انها به شما احترام بگذارند اول به خودتان احترام بگذارید و همانگونه که هستید نشان دهید.انها باید به طور طبیعی و از رفتارهای شما احترام گذاشتن را یاد بگیرند.هر شکلی رفتار کنی انها نیز رفتار خواهند کرد خواه خشمگین  و بدرویی خواه مهربانی و دلسوزی  و مصداق بر این است که از ماست که بر ماست.

  1. زمان

تیم شما نیاز به زمان, توجه و وجود شما دارد.هیچ جایگزینی برای شما وجود نخواهد داشت.اجازه ندهید تیمتان به خاطر جلب توجه شما را دور بزنند.ما در یک جامعه در حال فعالیتیم و به کارمان متعهدیم ولی در هر صورت تیم ما باید بهترین باشد.افراد باید اهمیت کار را درک کنند و دید مشتری برایشان مهم جلوه کند که این حقیقی ترین شکل موفقیت است .هر چه از تیم خود بهتر مراقبت کنید انها نیز از مشتری ها مراقبت خواهند کرد.

منبع

منبع

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In مدیریت و رهبری

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…