صفحه نخست رشد فردی موفقیت شخصی چطور به رویاهای خود دست پیدا کنیم

چطور به رویاهای خود دست پیدا کنیم

تحقق رویا-دقیقه
چطور به رویاهای خود دست پیدا کنیمReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 5Rating:

ایده دنبال کردن رویاها می تواند برای بیشتر ما انسانها همراه با هیجان و در عین حال اندوه باشد. برای بیشتر ما، رویاهایی که در زمان کودکی داشتیم و در آن زمان فکر می کردیم می توانیم هر کاری انجام دهیم و هر چیزی را بدست آوریم، از بین رفته اند. قرار گرفتن در زندگی ای ملالت بار باعث شده تا از مسیر درست شادی منحرف شویم. اینطور نیست که زندگی فعلی مان سراسر غم و اندوه باشد و خبری از شادی در آن نباشد؛ اما همه چیز به شکلی یکنواخت پیش می رود. شاید شغل یکنواختی دارید که به وسیله آن امرار معاش می کنید، مهمتر از آن خانواده ای دارید که از آن حمایت می کنید؛ اما نمی توانید رویاهای احمقانه خود را دنبال کنید. آیا والدینتان شما را در راه اندازی کاری که به آن علاقمندید حمایت نمی کنند و مجبور شده اید به دنبال کاری مطمئن و بی دغدغه بروید که از انجام آن احساس رضایت نمی کنید؟ آیا تا به حال پیش آمده که شروع به ارزیابی مجدد مسیر زندگی  و آنچه که شما را خوشحال می سازد کنید و مطمئن نباشید که باید از کجا و چگونه شروع کنید؟ برای بیشتر مردم درک رویاهایشان سخت است، زیرا همراستا کردن فکر و عمل کار دشواری است. ما زمان زیادی است که دیگر رویاهایمان را دنبال نکرده ایم و به زندگی یکنواخت کرده ایم و این امر باعث شده تا از منطقه امن خود به دنیای پر از ترس، انکار و شکست  نگاه کنیم. اگر فکر می کنید که می خواهید علایقتان را دنبال کنید و  رویاهایتان را محقق سازید، این کار تنها از طریق تغییر طرز تفکر و یک استراتژی خوب عملی است. مراحل زیر را دنبال کنید تا بتوانید چرخ های عمل را به حرکت درآورید و آن رویاهای فراموش شده را دنبال کنید.

۱- طرز فکرتان را تغییر دهید تا رویاهایتان محقق شوند

مانع شماره یک بر سر راه تحقق رویاها، طرز فکر است. طرز فکرتان هر چه که باشد همان فکر، تعیین کننده دستیابی یا عدم دستیابی به رویاها است. طرز فکر است که تعیین می کند چطور فکر و عمل کنید و در نهایت چقدر در زندگی موفق باشید. تفکرات بسیار منفی ای وجود دارند که ما آنها را پرورش می دهیم و بی دلیل آنها را با خود این طرف و آن طرف می بریم. اگر هر یک از ویژگی های منفی زیر را در خود سراغ دارید، وقت آن است تا طرز فکرتان را تغییر دهید.

  • اعتقاد به اینکه نمی توانید به رویایتان دست یابید.: اولین طرز فکر منفی. تصورات غلط درباره دست نیافتنی بودن رویاها، معمولا محصول عدم عزت نفس و ترس کاملا آشکار است. باور کنید که می توانید به رویاهاتان برسید. شما چیزی از افراد دیگری که به رویایشان رسیده اند و شجاعت تعقیب خواسته شان را داشته اند، کم ندارید و می توانید مانند آنها عمل کنید.
  • رویای باید دنبال شود که باارزش باشید نه اینکه باعث خوشحالی شما شود: دست کشیدن از رویاهایی که فقط مربوط به خودتان است کار بسیار اشتباهی است؛ شاید رویای شما شناخته شدن، پولدار شدن یا حتی شهرت باشد، چه اشکالی دارد؟! تنها ارزش رویا را در نظر داشتن و خوشحالی را نادیده گرفتن نشان می دهد که تمرکزتان بر روی موضوع اشتباهی است و به احتمال زیاد در حال دنبال کردن رویایی هستید که می خواهید تسکین دهنده مسائل عمیقی باشد. به دنبال چیزی باشد که در شما انگیزه واقعی و خالص ایجاد کند و آن ر ابا توجه به شرایط و افراد دیگر انتخاب نکنید.
  • نیازی به رشد و فعالیت شما نیست: به یاد داشته باشید که رویای شما می تواند یک چشم انداز هیجان انگیز باشد اما فراموش نکنید که تحقق آن ممکن است نیاز به تلاش و رشد زیادی هم در درون شما و هم در دنیای بیرون داشته باشد. برای جنگ به منظور بدست آوردن خواستهایتان آماده باشید. اجازه ندهید که ترس از شما جلو بزند چراکه در اکثر مواقع ترس فقط یک احساس تعدیل نشده مبنی بر ایده ها و تجارب گذشته است که پایه و اساسی ندارد.
  • فقط فرصت هایی را نگاه می کنید که مستقیما مربوط به رویایتان هستند: گاهی فرصت ها خود را نشان می دهند، اما نه به نحوی که ما می خواهیم یا فکر می کنیم که باید تحت نظارت ما یا در راستای رویایمان باشند. نباید فقط یک سری مسیرهای بالقوه محدود برای مقصد خود انتخاب کنیم. طرز فکرتان باید به گونه ای  باشید که به همه فرصت ها پاسخ مثبت دهید و پتانسیل خود را محدود نکنید.

۲- مشخص کنید که رویاهایتان چیست

بیشتر ما ایده ای برای انجام اقدامی متفاوت داریم اما دقیقا نمی دانیم که آن ایده دقیقا چیست. شاید شما بیکار و در جستجوی کار باشید و به دنبال فرصتی مناسب برای دنبال کردن آن رویایی که همیشه می خواستید محقق شود، اما ندانید که دقیقا چه می خواهید و رویایتان چیست. از خود این سوال را بپرسید: به طور ایده آل، اگر می توانستی هر مسیر و رویایی را انتخاب کنی، کدامیک را انتخاب می کردی؟

کلید پاسخ به این سوال در آرامش است، این سوال را بدون هیچ استرسی از خود بپرسید و نتیجه را ببینید. به احساسات خود اعتماد داشته باشید و هیچ چیزی را به این بهانه که احمقانه یا غیر قابل دستیابی است رد نکنید. این یک درک حقیقی از آن چیزی است که شما را خوشحال می سازد و وقتی تفکر خود را مورد بررسی قرار دادید باور خواهید کرد که این خوشحالی می تواند محقق شود.

من وقتی از خودم این سوال را پرسیدم، دیدم که غیر از انجام یک کار خلاقانه هیچ کار دیگری را نمی خواهم انجام دهم. وقتی که متوجه شدم چنین چیزی در ذهنم است، بیشتر به جوانب دقت کردم و فهمیدم که آن کار خلاقانه، نویسندگی است. در نهایت فهمیدم آنچه که می خواستم دنبال کنم، نویسنگی است.

۳- با عقاید محدودکننده خود کنار بیایید

عقاید محدودکننده شما افکار و ایده های درون ذهنتان است که توجیه می کنند چرا شما نمی توانید به رویاهایتان برسید. آنها معمولا به صورت جملاتی مانند “من از لحاظ مالی آنقدر غنی نیستم که بتوانم رویایم را دنبال کنم”، “دیگر برای دنبال کردن خواسته ام خیلی پیرم”، “پیش از این هرگز نتوانسته ام امور زیادی را در زندگی ام مدیریت کنم و نمی دانم که اگر خواسته ام را دنبال کنم در آینده چه پیش می آید”.  

این جملات، بی پایه و معمولا نشات گرفته از ترس و عدم اعتماد به نفس است. وقتی که چنین چیزهایی به ذهنتان می آید، شروع کنید به بررسی که چرا آن افکار منفی در ذهنتان وجود دارند. آیا حقیقت دارند یا فقط از ترس نشات گرفته اند؟ بسیاری از افرادی که رویاهایشان محقق شده، با ایمانشان توانسته اند بر عقاید محدودکننده مزاحم خود غلبه کنند؛ یعنی ترس داشته اند اما به هر حال در مسیر تحقق خواسته شان حرکت کرده اند. سعی کنید که افرادی را پیدا کنید که آنها را تحسین می کنید و می توانند به شما نشان دهند این افکار محدود کننده در حقیقت کاملا اشتباه هستند. هیچ مانعی بر سر راه شما وجود ندارد مگر ذهن خودتان.

۴- به ایده های منفی  و خنثی کننده گوش نکنید

همیشه افرادی وجود دارند که رویای شما را حمایت نمی کنند و متاسفانه تعدادشان بیشتر از آن چیزی است که شما انتظار دارید. اما بدانید که افراد ایده ها و نظرات خود را دارند که برخواسته از ترسشان و نحوه نگرش آنها به امور است و این بدین معنا نیست که گفته های آنها صحیح است. اگر کسی منفی است و حامی رویاهای شما نیست قبول کنید و با او درباره برنامه ها و اهداف خود صحبت نکنید. در عوض وقت خود را با افرادی بگذارنید که از گوش دادن به ایده های شما به هیجان می آیند و شما را حمایت می کنند و معتقدند که موفق می شوید. این افراد شما را در مسیر تحقق رویاهایتان قرار می دهند. من با ایده های منفی زیادی از جمله اینکه به عنوان یک نویسنده باید با کشمکش های زیادی دست و پنجه نرم کنم و این کار از لحاظ مالی مقرون به صرفه نیست، مواجه بودم. اما به آنها گوش ندادم و خود را تسلیم ایده های منفی نکردم بلکه فکرم را معطوف به خواسته ام کردم و دلایل انجام این کار را در ذهنم پایه ریزی کردم.

۵- در برابر فشارهای اجتماعی تسلیم نشوید

در رابطه با نکته آخر، بسیاری از ما مطابق با نظرات، عقاید و فشارهای اجتماعی زندگی می کنیم. ما در دنیایی زندگی می کنیم که اشباع شده از پیام هایی در رابطه با اینکه “باید چطور رفتار کنیم”. این ایده که باید شغلی ثابت و مطمئن داشت، یک فشار اجتماعی جهانی است. ذهن ما را طوری پرورش داده اند که باور کنیم این چیزها برایمان شادی بی نهایتی به همراه می آورند، اما این در مورد همه صدق نمی کند. دنبال کردن رویاهایمان اغلب بی مسئولیتی در نظر گرفته می شود، اما چه کسی حق دارد این حرف را بزند؟ اگر شما می خواهید که نویسندگی را به عنوان شغل خود به جای نشستن پشت میز پذیرش انتخاب کنید، باید حق انجام آن را داشته باشید. مهم نیست مردم چه فکر می کنند و چه می گویند! ما اغلب از بهانه های مختلف استفاده می کنیم تا یک زندگی امن و راحت داشته باشیم و بتوانیم دنبال نکردن رویاهایمان را توجیه کنیم. اگر فکر می کنید که در زندگی فعلی خود ناراحت و کسل هستید، به خاطر شرایطی است که مردم به شما تحمیل کرده اند؛ پس وقت آن است تا اقدامی انجام دهید. تغییر شغل برای من در دهه ۳۰ زندگی ام از نظر مردم ایده آل نبود. از نظر آنها من باید در شغل قبلی خودم باقی می ماندم و پول در می آوردم حتی اگر آن شغل برایم کسل کننده بود. اما در نهایت می بینیم که این زندگی از آن ما است و فقط ما می توانیم تعیین کنیم که چه اتفاقی در آن بیفتد و رویاهایمان را محقق سازیم.

۶- یک برنامه پیش برنده تهیه کنید

بسیار خب اکنون طرز فکر خود را تغییر داده اید، به فشارهای جامعه و افراد منفی پاسخ “نه” داده اید و تصمیم گرفته اید که زمام زندگی تان را خودتان به دست بگیرید و فهمیده اید که لایق شاد بودن هستید! بنابراین وقت آن رسیده تا یک برنامه تهیه کنید. قدم های کوچکی بردارید و با تحقیقات کوچک شروع کنید. افرادی را پیدا کنید که این کار را قبلا انجام داده و به دنبال راه های پر پتانسیل برای شروع باشید. من وقتی فهمیدم که می خواهم نویسنده شوم، برای شروع ایده ای در سر نداشتم و نمی دانستم که آیا این کار واقعا امکانپذیر هست یا نه، اما دچار استرس نشدم. در اینترنت جستجو کردم و ایده ها و داستان هایی پیدا کردم که به من در رسیدن به خواسته ام قدرت دادند. من بر روی یک برنامه روزانه سرمایه گذاری کردم که من را مرحله به مرحله به سوی نویسندگی پیش برد و توانستم در این زمینه عزت نفس لازم را بدست بیاورم. واقعا مهم است که قدم های کوچکی بردارید و ذهنتان را آماده پذیرش ایده مورد نظرتان  سازید. قدم های کوچک قابل دستیابی= عزت نفس بیشتر که شما را به سوی تحقق آرمانتان پیش می برد. هر مشکلی که ممکن است بر سر رهتان قرار بگیرد و نحوه مقابله و غلبه بر آن را لیست کنید. داشتن یک برنامه خوب  هرگونه ترس نسبت به ناشناخته ها را از بین می برد و به شما آرامش می دهد.

تحقق رویاها همیشه آسان نخواهد بود (گرچه با نگرش مثبت و برنامه ریزی درست می تواند آسان باشد)، پس اگر با نظرات و صحبت های منفی و ترس عمومی مواجه شدید که باعث شد گهگاهی مایوس شوید یا هر چیز دیگری که پیش آمد تسلیم نشوید.

من هنوز هم در مسیر خود برای تبدیل به یک نویسنده موفق قرار دارم و حتی نمی دانم این خواسته مرا تا کجا می برد، اما می دانم که در مسیر درستی قرار دارم و رویایم را دنبال می کنم. در کل زندگی باید به کامتان باشد پس ادامه دهید و آنچه که شما را خوشحال می کند انجام دهید. افراد با انگیزه زیادی وجود دارند که که توانسته اند ادامه دهند و رویایشان را بدست آورند.

منبع

منبع

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In موفقیت شخصی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…