صفحه نخست کسب و کار رشد شغلی ۶  راه برای داشتن عملکردی بهتر یا حتی عالی در کار

۶  راه برای داشتن عملکردی بهتر یا حتی عالی در کار

عملکرد در کار
6  راه برای داشتن عملکردی بهتر یا حتی عالی در کارReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 4Rating:

همه ما درباره سخت کار کردن و هوشمندانه کار کردن مطالبی را خوانده ایم. ولی هنوز نمی توانیم بگوییم که کدام یک موثرتر است و چرا ما نمی توانیم هر دو را انحام دهیم. اغلب ما برای درک این موضوع بر سر دوراهی قرار داریم که اگر هر یک را انتخاب کنیم باید بدون آن یکی آن را انجام دهیم. در زمان های قبل که اصول سخت کار کردن در همه جا حکمفرما بود و اجداد ما همگی سخت کار می کردند، همه آنچه که برای موفقیت نیاز بود تا انجام دهیم این بود که ساعت ها کار کنیم. اما به نظر می رسد که امروزه تنها راه رسیدن به موفقیت “سخت کار کردن به روشی هوشمندانه” و یافتن فرمول درست برای انجام کارها است. اکثر مواقع می شنویم که مربیان و والدین می گویند “تمرین مطلوب است” اما نکته مهم دیگر را که تنها، فرمولی که درست باشد، مطلوب است را فراموش می کند. در این مقاله ما ۶ راز را با شما در میان می گذاریم که به شما کمک می کنند تا بازدهی خود را افزایش دهید و کیفیت کار خود را بالا ببرید. این نکات به شما کمک می کنند که چگونه فرمول مطلوب خود را پیدا کنید.

۱- خود را از شر انجام چندین کار خلاص کنید

هنگام تلاش برای یافتن یک سبک زندگی کارآمد، یکی از مهمترین چیزهایی که باید به آن توجه کنید این است که انجام همزمان چند کار را کنار بگذارید. شما فکر می کنید که می توانید دو کار را با هم انجام می دهید (سخت و هوشمندانه کارکردن)، اما دانشمندان معتقدند که اشتباه می کنید. در واقع چند کار را با هم انجام دادن معکوس عمل می کند. به جای این کار سعی کنید که در هر زمان تمرکزتان را تنها بر روی یک کار بگذارید و بعد از آن، کار دیگری را انجام دهید.

۲- عادت های مطلوبی را در خود پرورش دهید

داشتن یک فهرست از عادات خوب چیزی است که یک کارمند بالارتبه را از دیگر کارمندان یک اداره متمایز می سازد.  اگر قبلا چند بار تلاش کرده اید تا عادت های خوب را در خود ارتقاء دهید ولی هر بار با شکست مواجه شدید، چرا روش بنجامین فرنکلین برای پرورش عادات مثبت امتحان نمی کنید. اگر چیزی در زندگی تان وجود دارد که می خواهید آن را تغییر دهید یا می خواهید عادات مثبت را در خود پرورش دهید، برای یک هفته بر روی آن بخش از زندگی تان متمرکز شوید و آن را بر روی فلش کارت بنویسید. برای مثال اگر می خواهید که هر روز ساعت ۷ از خواب بیدار شوید، سعی کنید برای یک هفته هر روز ساعت ۷ از خواب بیدار شوید. هفته بعد سراغ عادت بعدی که دوست دارید در خود پرورش دهید بروید.

۳- عوامل مزاحم را از خود دور سازید

یک مطالعه انجام شده بر روی ” کارمندان بالا رتبه” (یعنی افرادی که ظاهرا بازدهی بسیار بالایی دارند) نشان داده که آنها در مهار کردن عوامل مزاحم بسیار ماهر هستند و توانایی تعامل با دنیا را به روشی هدفمند دارند. بله بسیاری از آنها چند کار را با هم انجام می دهند، اما در انجام امور بدون غلط توانایی بسیار بالایی دارند، زیرا خود را به گونه ای پرورش داده اند که اطلاعات بی مصرف و آشفتگی ها را از خود دور سازند تا بتوانند همه تمرکز خود را بر روی اموری که در دست دارند بگذارند.

دفعه بعدی که با یک کار دشوار مواجه شدید، هرگونه عامل مزاحمی که از سوی همکاران باعث آشفتگی شما می شود یا تلفن و گوشی موبایل را از خود دور سازید. به نحوی مودبانه به افراد بفهمانید که شما به تمرکز نیاز دارید. اگر می خواهید در کارعملکرد بهتری داشته باشید کلید موفقیت این کار است.

۲- با مشکلاتی شروع کنید که می توانید آنها را اول حل کنید

Keith Alvey یکی ازمدیران Red Cross Releiff Operation یکی از نمونه های کارمند بالا رتبه است. طی حوادت ۱۱ سپتامبر و طوفان کاترینا، او بالغ بر ۱۰۰ مشکل پیش رو دو داشت که باید با آنها دست و پنجه نرم می کرد. اما بواسطه تجاربش می دانست که ۷۵% از آن مشکلات خارج از کنترل او بودند. پس چه کار کرد؟ در اسرع وقت به مشکلاتی پرداخت که می توانست آنها را حل کند.

۵- کنترل و حفظ عواطف

در هنگام بحران، عواطف می توانند اگر به آنها اجازه دهیم، برما غالب شوند . نتیجه اش هم این می شود که به دیگران استرس وارد می کنیم و وقت را با بحث کردن هدر می دهیم و در نهایت احساس می کنیم مثمر ثمر واقع نشده ایم. کارمندان بالا رتبه به شدت قادرند تا عواطف خود را کنترل کنند و این کار به آنها اجازه می دهد تصمیمات درستی اتخاذ کنند. دفعه بعدی که با بحران مواجه شدید، به دنبال حمایت اخلاقی و شوخ طبعی یکی از همکاران خود باشید و سپس به مشکل بپردازید.

۶- در حالت “جریان” ذهنتان قرار بگیرید تا عملکرد بهتری در کار داشته باشید

واژه “جریان” همانطور که دکتر  Mihaly Csikszzentmihalyi آن را شرح می دهد، خلاقانه ترین و کارآمدترین حالت ذهن برای کار کردن است. ما بارها در زندگی مان بدون اینکه بدانیم، در حالت “جریان” قرار گفته ایم. قرار داشتن در حالت “جریان” باعث می شود تا کاملا غرق آن کاری شویم که مشغولش هستیم و زمان را فراموش کنیم و این حالت باعث می شود که خودمان و از جمله دغدغه ها و نگرانی هایمان را نیز فراموش کنیم.

بنابراین چطور باید در این حالت قرار بگیریم؟ دانشمندان معتقدند که قبل از قرار گرفتن در این حالت باید ضوابطی را به طور کامل رعایت کرد. باید زمان کافی برای انجام امور داشته باشیم، در هر زمان مشخصی تنها روی یک کار تمرکز کنیم، اهداف کاملا مشخصی را تعیین کنیم و دائماً مهارت های خود را ارتقاء دهیم تا چالش ها را برطرف کنیم.

 

منبع

منبع

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In رشد شغلی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…