صفحه نخست رشد فردی رشد یادگیری فراموشی در یادگیری

فراموشی در یادگیری

فراموشی در یادگیری
فراموشی در یادگیریReviewed by محمد هلاکوئی on Jun 10Rating:

آرزو می کنید که ای کاش می توانستید سرعت یادگیری خود را بالا ببرید؟

فرقی نمی کند در حال یاگیری زبان اسپانیایی باشید یا یک ساز موسیقی یا ورزش جدید، ما همه می توانیم از یک سیستم یادگیری سرعتی بهره مند شویم. اما مشکل اینجاست که تنها زمان زیادی در طول روز وجود دارد. کلید یادگیری سریع، تنها صرف زمان بیشتر نیست بلکه افزایش تاثیر زمان یادگیری است.

مقایسه با آب و سطل

بیایید فرض کنیم که شما باید یک سطل را پر از آب کنید. اکثر سطل ها نباید تا زمانی که آب از آنها سرریز نشده مشکلی با آب دورن خود داشته باشند. اما در واقع مغز ما به این شکل عمل نمی کند. بیشتر اطلاعاتی که ما وارد مغزمان می کنیم، در نهات به بیرون نشت می کند. به جای مقایسه مغز با یک سطل که هر چیزی را در خود جای می دهد، باید آنرا آن طور که هست در نظر بگیریم؛ یعنی مانند یک سطل نشت کننده. گرچه تشبیه به یک سطل نشت کننده ممکن است بار معنایی منفی داشته باشد، اما این تشبیه کاملا طبیعی و منطقی است. اگر ذهنی فوتوگرافیک نداشتیم، مغزمان برای یادآوری هرگونه حقیقت، اطلاعات یا تجربه ای که در زندگی با آن مواجه هستیم طراحی نمی شد.

چطور می توان ۹۰% از آنچه که آموخته ایم را به یاد آوریم؟

طرح هرم یادگیری در دهه ۱۹۶۰ بیان می کند که انسان ها چگونه چیزها را می آموزند. همانطور که این تحقیق نشان می دهد مشخص است که انسان چیزها را به شرح زیر به خاطر می آورد:

۵% از آنچه که هنگام سخنرانی یاد گرفته اند را می توانند به یاد بیاورند (یعنی سخنرانی های کالج یا دانشگاهی)

۱۰% از آنچه که هنگام مطالعه یاد گرفته اند را می توانند به یاد بیاورند (یعنی کتاب ها و مقالات)

۲۰% از آنچه که از رسانه های دیداری و شنیداری یاد گرفته اند را می توانند به یاد بیاورند (یعنی اپلیکیشن ها و ویدئوها)

۳۰% از آنچه که از یک نمایش یاد گرفته اند را می توانند به یاد بیاورند

۵۰% از آنچه که هنگام شرکت در گروه های مباحثه ای یاد گرفته اند را می توانند به یاد بیاورند

۷۵% از تمرین چیزی که قبلا یاد گرفته اند را می توانند به یاد بیاورند

۹۰% از آنچه که هنگام استفاده فوری (یا هنگام تدریس به دیگران) یاد گرفته اند را می توانند به یاد بیاورند

با این وجود ما انسان ها اغلب چیزها را چطور می آموزیم؟

کتاب ها، سخنرانی های کلاسی، ویدئوها روش های یادگیری غیر تعاملی هستندکه باعث می شوند ۸۰ تا ۹۵% از اطلاعات از طریق یک گوش وارد و از طریق گوش دیگر خارج شوند. نکته اینجاست که به جای متمرکز کردن ذهنمان در نحوه به یاد آوردن اطلاعات بیشتر با استفاده از روش های “مثبت”، باید بر روی زمان، انرژی و روش های مشارکتی تمرکز کنیم که ثابت شده نتایج مثبت بیشتری در زمان کمتری ارائه می کند؛ بدین معنا که:

  • اگر می خواهید یاد بگیرید که چطور باید یک زبان خارجی را صحبت کرد، باید تمرکز خود را بر روی صحبت کردن با مردم بومی آن کشور بگذارید و بازخورد فوری بدست آورید (نه اینکه از اپلیکیشن های موبایل استفاده کنید)
  • اگر می خواهید به تناسب اندام برسید باید یک مربی خصوصی تناسب اندام استخدام کنید (نه اینکه ویدئوهای یوتیوب را در مورد روش های تناسب اندام نگاه کنید)
  • اگر می خواهید یک موسیقی جدید یاد بگیرید، باید از یک مربی موسیقی که در نزدیکی محل زندگی تان است، کمک بگیرید.

در نهایت به این سوال می رسیم که …

زمان یا پول؟

تا به حال چند بار شنیده اید که کسی بگوید “من وقت انجام فلان کار را ندارم…”

من واقعا از این بابت احساس گناه می کنم که دلایل زیادی بابت نداشتن وقت در زندگی ام آورده ام. اما زمان بهترین تنظیم کنننده است. مهم نیست که ما چه کسی هستیم، در کجای دنیا قرار داریم و چقدر برای موثر بودن تلاش می کنیم، تنها ۲۴ ساعت در روز وجود دارد. هر یک دقیقه منحصر به فرد است و وقتی که سپری شد بر خلاف پول دیگر نمی توان آن را برگرداند. بنجامین فرانکلین می گوید: “شما ممکن است تاخیر داشته باشید، ام زمان هرگز تاخیر ندارد.” پس اگر تنها ۲۴ ساعت در روز داریم، چطور داستان هایی درباره موفقیت میلیونرهای جوانی که از هیچ شروع کرده اند یا دانش آموزان تمام وقتی که از سطح مبتدی شروع کرده و تنها در عرض ۳٫۵ ماه توانسته اند اسپانیانی را روان صحبت کنند، می شنویم؟ آنها یاد گرفته اند که چطور اثربخشی را به جای تاثیر تنها ارتقاء دهند. بیایید فرض کنیم شخص A یک ساعت را به یادگیری زبان اختصاص داده و ۹۰% از آنچه که آموخته بود را در ذهن حفظ کرد ولی شخص B نه ساعت را صرف یادگیری زبان کرده و تنها ۱۰% از آنچه که آموخته بود را در ذهن حفظ کرد. این یک معادله ریاضی ساده است؛ شخص B ، ۹ برابر بیشتر از شخص A صرف یادگیری کرد تا تنها همان مقدار از اطلاعات را بازگرداند. (A:1*0.9 = B:9*0.1) گرچه می توان درباره اعداد واقعی تجدید نظر کرد اما مفهوم مشخص است. برای داشتن زمان بیشتر نباید به دنبال پیروزی های کوچک باشیم؛ مث این درست نیست که به جای ۱۵ دقیقه تماشای ویدئوهای یوتیوب فقط ۵ دقیقه این ویدئوها را تماشا کنیم، بلکه باید به دنیای پیروزی های بزرگ باشیم مثلا از همان ابتدای کار باید موثرترین روش را انتخاب کرد. با تمرکز بر روی راه حل هایی که بهترین تاثیر را ارائه می کنند می توانیم از زمان محدود خود بیشترین بهره را ببریم. توانایی حفظ و نگهداری دانش در عصر دستیابی نامحدود به اطلاعات و آشفتگی های نامحدود، یک مهارت قدرتمند برای رسیدن سریعتر به اهداف است. با یادگیری اینکه چطور می توان روزانه اطلاعات بیشتری را به خاطر آورد، می توانیم زمان کمتری را صرف دوباره یادگیری دانش قدیمی و تمرکز بر روی کسب علوم جدید کنیم. ما همه در حال  از دست دادن زمان هستیم و امروز از هر زمان دیگری در آینده جوانتر هستیم. سوال این است که چطور می توانیم به بهترین نحو زمان را سپری کنیم.

 

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In رشد یادگیری

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…