صفحه نخست کسب و کار رشد شغلی بزرگترین دروغ “سرم خیلی شلوغ است”

بزرگترین دروغ “سرم خیلی شلوغ است”

بزرگترین دروغ - دقیقه
بزرگترین دروغ "سرم خیلی شلوغ است"Reviewed by محمد هلاکوئی on Jun 10Rating:

چرا داشتن مشغله زیاد کاری بزرگترین دروغی است که تا بحال شنیده ایم؟

آیا تا بحال از جملاتی مانند “سرم خیلی شلوغ است”، “آنقدر سرم شلوغ است که نمی توانم فلان شخص را ببینم”، “آنقدر سرم شلوغ است که از سلامتی ام غافل شده ام” و “آنقدر سرم شلوغ است که نمی توانم زبان جدیدی یاد بگیرم” استفاده کرده اید؟ ما با آه و حسرت این جملات را بیان می کنیم و حتی طوری رفتار می کنیم تا خود را متقاعد کنیم که “مشغله زیاد داشتن” چیزی است که ارزش جشن گرفتن دارد. من بارها خود را بابت گفتن این جمله سرزنش کرده ام. در دنیای تغییرات سریع، دسترسی بی نهایت و آشفتگی های بی شمار، جامعه ما فرهنگی ایجاد کرده تا مشغله زیاد داشتن را جشن بگیریم. اما تفاوت عمده ای بین فعالیت و عملکرد وجود دارد. ما می توانیم برای انجام امور زیادی در زندگی فعال باشیم، بدون اینکه هیچ یک از آنها تاثیرگذار و کارآمد باشند. اکنون به شما خواهم گفت که چرا گفتن جمله “سرم خیلی شلوغ است” به خودمان، می تواند منجر به چرخه ای منفی شود.

همان چیزی را که می کاریم برداشت می کنیم

تا بحال پیش آمده که خودروی جدیدی بخرید و ناگهان ببینید که همه خودروها همانند خودرویی است که تازه خریداری کده اید؟ یا آیا پیش آمده که یک سگ جدید برای خود بخرید و ناگهان توجهتان جلب همه سگ هایی شود که در پیاده رو مشغول قدم زدن هستند؟ اینگونه نیست که سازنده خودرو شما تصمیم گرفته باشد تا مدل های بیشتری از خودروی شما را تولید و روانه بازار کند یا اینکه همه جمعیت سگ ها در شهر شروع به قدم زدن کنند، بلکه این گونه است که “سیستم فعال کننده شبکه ای” شما در آن لحظه فعال است. RAS که یک مکانیزم اتوماتیک در ذهن است بدون آنکه از توجه به جزییات خسته شوید، به شما می گوید که به چه چیزی توجه کنید و به چه چیزی توجه نکنید. شما می توانید به RAS به عنوان یک فیلتر مغزی فکر کنید. RAS بخش بسیار مهمی از مغز ما است چراکه به منزله دربانی است که تعیین می کند ما چطور فکر کنیم: هوشیار یا نیمه هوشیار. یکی از بزرگترین نمونه های فعالیت RAS شکستن رکورد دوی ۴ دقیقه ای توسط Roger Bannister بود که در آن زمان ادعا می شد انجام این کار غیر ممکن است. یک سال بعد از شکست رکورد بالغ بر ۱۲ نفر که شامل دانش آموزان دبیرستانی می شدند، نیز توانستند این رکورد را بشکنند. دلیل اینکه چرا ما از RAS صحبت کردیم این است که دو راه برای کنترل مغز وجود دارد:

۱- هوشیار: با مشخص کردن اهداف، تصریحات و تجسم اهدافمان می توانیم فیلتری ایجاد کنیم که ذهن ما را قادر می سازد تا بر روی هر چیزی که ما را به هدف نزدیک می کند متمرکز شود.

۲- نیمه هوشیار: با گفتن “وقت ندارم” به خودمان، ذهن ما شروع می کند به توجیه اینکه چرا ما وقت نداریم. از آنجا که ذهن ما تقریبا هر پیامی که ما به آن بدهیم را باور می کند، گفتن “سرم خیلی شلوغ است” تنها به یک پیش گویی تبدیل می شود.

مشغله داشتن به معنی بازدهی نیست

اغلب متوجه می شوم که در تلاشم تا لیست کارهایی که باید در یک هفته انجام شوند را به پایان برسانم. درست در همان زمان است که یک قدم به عقب برمی دارم و متوجه می شوم که فقط ۳ آیتم در لیست وجود داشته که تاثیر واقعی در تحقق اهدافم داشته است.  

بسیار خب بیایید درباره تفاوت های کلیدی مشغول بودن و کارآمد بودن صحبت کنیم:

  • افراد پرمشغله اولویت های زیادی دارند، اما افراد کارآمد تنها تعداد کمی اولویت های مهم دارند.
  • افراد پرمشغله بر روی عمل تمرکز می کنند، اما افراد کارآمد قبل از عمل بر روی شفاف سازی تمرکز می کنند.
  • افراد پرمشغله می خواهند چند کار را همزمان انجام هند، اما افراد کارآمد در هر زمان تنها روی یک کار متمرکز می شوند.
  • افراد پرمشغله سریعا برای ارسال همه ایمیل ها اقدام می کنند، اما افراد کارآمد بخشی از روز را به پاسخ دادن به همه ایمیل ها اختصاص می دهند.
  • افراد پرمشغله درباره اینکه چطور اینقدر سرشان شلوغ است صحبت می کنند، اما افراد کارآمد زمان را صرف انجام امور پراهمیت می کنند.

شما جزء کدام گروه هستید؟ پر مشغله ها یا افراد کارآمد؟

حقیقت این است که همه ما زمان کافی برای آنچه که می خواهیم انجام دهیم داریم: گذراندن وقت با خانواده، یادگیری یک زبان جدید، رفتن به باشگاه، طبخ غذاهای سالم  و …. اما نمی توانیم همه آنچه را که می خواهیم، انجام دهیم. باید قانون Pareto را نیز در نظر داشته باشیم: می توان گفت که تنها از ۲۰% ورودی مان (یعنی فعالیتها، کارها، پول و زمان)، ۸۰% از نتایج دلخواهمان حاصل می شود. این قانون به این معنا است که اگر:

  • در حال یادگیری یک زبان هستید: بر روی راه حلی تمرکز کنید که ۸۰% از نتیجه دلخواه را برایتان به ارمغان بیاورد (یعنی دستیابی به هدف روان صحبت کردن)
  • در حال ساخت یک بیزینس هستید: بر روی ویژگی های حیاتی متمرکز شوید تا ۸۰% رضایت مشتریان را برایتان به همراه بیاورند.
  • در حال تلاش برای رسیدن به تناسب اندام هستید: بر روی تعداد محدودی از تمرینات تمرکز کنید که می تواند تا ۸۰% در رسیدن به تناسب اندام مثمر ثمر باشند.

اما چطور باید این گفته ها را به عمل تبدیل کرد؟ راه حلی که برای من بسیار کارساز بود پرسش یک سوال ساده بود…

تنها اقدام مهمی که باید انجام دهی چیست؟

در کتاب پر فروش “تنها یک چیز”، نویسنده Gary Keller، آن یک چیز مهم را اینگونه شرح می دهد: “یک چیز همان چیزی است که با انجام آن، انجام هر کار دیگری آسانتر یا غیر ضروری می شود.” شما هم می توانید این مفهوم را در زندگی بیزینسی، زندگی شخصی، سلامت جسمی، امور مالی و … به کار بگیرید. گرچه ممکن است این سوال

آسان به نظر برسد، اما یکی از مشکل ترین سوالاتی است که من از خود پرسیده ام. الزاما شما خود را مجبور می کنید که به فرصت های خوبتان “نه” بگویید تا بتوانید راه را برای فرصت هایی که زندگی تان را تغییر می دهند، باز کنید. با پرسیدن این سوال می توانید به مشغله های زندگی تان پایان داده و به فردی کارآمد تبدیل شوید.

برداشتن موانع

از خود بپرسید “آیا باید به همه چیز پاسخ مثبت بدهم؟” اگر این کار را انجام می دهید، وقت آن رسیده تا اهداف و فعالیت های خود را دوباره اولویت بندی کنید. اکثر مواقع هنگام رویارویی با کاری یا چیزی از خود بپرسید که آیا این همان “یک چیز مهم” من است؟ اگر پاسخ “نه” بود از آن عبور کنید. به یاد داشته باشید که گفتن “نه” به امور متوسط و پیش پا افتاده، فرصتی برای گفتن “بله” به بهترین ها پیش رویتان قرار می دهد.

 

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In رشد شغلی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…