صفحه نخست کسب و کار ورشکستگی ۱۵ گام برای تحول پس از ورشکستگی

۱۵ گام برای تحول پس از ورشکستگی

ورشکستگی-دقیقه
۱۵ گام برای تحول پس از ورشکستگیReviewed by محمد هلاکوئی on Jun 5Rating:

۱۵ گامی که پس از ورشکستگی برای ایجاد تغییر و تحول برداشتم.اینکه در حال حاضر همه چیز در زندگیتان بر وفق مراد است به این معنا نیست که قرار است همیشه همینطور بماند. ممکن است یک کسب و کار جدید را شروع کنید، ممکن است به شهری آن سوی کشور منتقل شوید، ممکن است عاشق شوید یا در عشق شکست بخورید، ممکن است عزیزی را از دست بدهید.به عبارت دیگر، زندگی در جریان است و گاهی زندیتان از این رو به آن رو می شود.

حدود ۴ سال پیش من یک زندگی رویایی داشتم. ایده استارتاپ خود را به قیمت خوبی فروخته بودم. یک شغل مطمئن با درآمد بالا داشتم و تازه ازدواج کرده بودم. چه می دانستم که شش ماه بعد استارتاپی را می خرم که تا قران آخر پولم را از دستم بیرون می کشد. یک شبه از مولتی میلیونر به یک ورشکسته تبدیل شدم.

این تجربه به من چیزهای زیادی آموخت تا با سازگاری با تغییرات و تحمل سختی ها   در زندگیم تغییر ایجاد کنم. اگر شما هم در موقعیتی هستید که باید در زندگی خود تغییر ایجاد کنید، این ۱۵ روش به شما در این سفر کمک می کند.

 1. آیا واقعاً می خواهید تغییر کنید؟ گاهی اوقات در زندگی مجبوریم که متحول شویم. مثلاً وقتی من ورشکست شدم راه برگشتی نداشتم پس مجبور بودم به سمت جلو حرکت کنم. بسیاری صاحبان مشاغل هم در همین وضعیت هستند. من به این نتیجه رسیده ام که اگر خودت نخواهی، هرگز تغییر نمی کنی. من نمی خواستم خانواده ام بی خانمان شوند پس خودم را وادار کردم با آن تغییر یک شبه سازگار شوم.
 2. صبح زود بیدار شوید. من هیچ وقت سحرخیز نبودم. و راستش را بخواهید اصلا آدمی نبودم که ساعت ۴ صبح آماده کار کردن باشد. اما به خودم قرار گذاشتم که هرروز دیرتر از ساعت ۶:۳۰ بیدار نشوم. وقتی عادت به سحرخیزی کردم فهمیدم که  برای انجام کارهایی که باعث پیشرفت شخصی و حرفه ایم می شوند زمان بیشتری دارم. فهمیدم که هیچ کس در این ساعت بیدار نیست و می توانم کارهای بیشتری انجام دهم به ویژه وقتی سرکار هستم.
 3. کارهایتان را اولویت بندی کنید. تغییر و تحول یک شبه انجام نمی شود. قبلاً در مورد سختکوشی صحبت کردم: این کار نیاز به صبر و تعهد دارد. برای این که تغییرات راحتتر انجام شوند باید هرروز حداقل یک ساعت را برای رسیدن به اهدافتان اختصاص دهید. یعنی باید اهداف و کارهایتان را اولویت بندی کنید و برای این کار باید برنامه ریزی و مدیریت زمان داشته باشید تا بیشترین نتیجه را از تیم خود بگیرید و روی تغییر و تحول خودتان تمرکز کنید.
 4. با افراد مناسب در ارتباط باشید. در این دنیای به هم پیوسته امروزی، برقراری ارتباط با مردم در سراسر دنیا بسیار راحت شده است. در حال حاضر مردم از شبکه های اجتماعی برای دوست یابی و پیدا کردن شغل استفاده می کنند، پس شما هم می توانید از این طریق با افرادی ارتباط برقرار کنید که در زندگیتان تغییر مثبت ایجاد کنند. ست گودین شپارد فری را مثال می زند. ممکن است این نام برایتان آشنا نباشد اما حتماً پوستر معروف اوباما را دیده اید. این پوستر در اینترنت پخش شد،  طرفداران اوباما را یکی یکی به هم وصل کرد، تبدیل به یک نماد شد، سپس تبدیل به یک هویت، و در آخر هم دیگران از او تقلید کردند. و در مرکز همه اینها، هنرمند طراح این پوستر قرار داشت. هرچند فری از بابت فروش این عکس چیزی عایدش نشد، اما مهم نیست. مهم این است که او ارتباط برقرار کرد و این ارتباط ها هنرش را گسترش دادند. او دیگر نیازی ندارد که به دنبال کار یا درامد برود. کار او را پیدا می کند.
 5. یاد بگیرید. راه هایی پیدا کنید تا از  آن طریق دانش خود را افزایش دهید. چه از طریق مطالعه، یا شرکت در کارگاههای آموزشی، یا وبینار. این کار باعث رشد و پیشرفت شما هم از لحاظ شخصی و هم حرفه ای می شود . یادگیری شما را باانگیزه نگه می دارد، باعث رشد مهارتهای ذهنی شما می شود، و شما را با افراد و ایده های جدید آشنا می کند. من این کار را از طریق مطالعه انجام می دهم.
 6. یک مربی پیدا کنید. جیمز آلتوچر می گوید باید کسی باشد که به شما حرکت کردن و نفس کشیدن را بیاموزد. چند نوع مربی در دنیا وجود دارد:
 • مستقیم: مربی در کنار شماست و به شما آموزش می دهد.
 • غیر مستقیم: این مربی حضور فیزیکی در کنار شما ندارد مثل نویسندگان کتاب هایی که می خوانید.
 • همه چیز در دنیا برای ما مربی است. آلتوچر می گوید اگر شما در حد صفر باشید و بخواهید متحول شوید، به هرچیزی که نگاه کنید استعاره ای از آن چیزی است که می خواهید انجام دهید.

اگر مربی شما اصرار دارد که کارها را به روش او انجام دهید اشکالی ندارد. روش آنها را یاد بگیرید و بعد به روش خودتان انجامش دهید.

 1. از تجربه کردن نترسید. چیزهای جدید تجربه کنید. پروژه های جالب و سرگرم کننده را امتحان کنید. بعد از اینکه ورشکست شدم چند کار مختلف را امتحان کردم. از وبلاگ نویسی تا مدیریت یک آژانس تا شرکت حسابداری. برخی موفق بودندو بعضی دیگر شکست خوردند. آنچه که حقیقتاً اهمیت دارد این است که از امتحان کردن نترسید. آنچه را که دوست دارید انجام بدهید. این به شما کمک می کند در آن کار مهارت پیدا کنید و از این راه پولی هم به دست آورید.
 2. با خودتان و دیگران صادق باشید. شما باید در این راه با خودتان و دیگران صادق باشید. من آدم متواضعی نیستم. به همین دلیل وقتی ورشکست شدم نمی خواستم در این مورد با هیچ کس صحبت کنم. وقت آن رسیده که خود را متحول کنید. هرچه افراد بیشتری در مورد مشکل شما بدانند، بیشتر می توانند کمکتان کنند. این در مورد خودتان نیز صدق می کند؛ با خودتان صادق باشید و با ترس هایتان روبرو شوید.
 3. تصمیم خود را توجیه نکنید. باز هم صداقت. اگر کسی از تصمیمتان انتقاد کرد، با او شفاف باشید. شما برای تغییر دادن زندگی خود دلایلی دارید. اگر علایق و حقایقی دارید که آن تصمیم را توجیه می کند پس انتقادهای آنها نباید مانع پیشرفت شما بشود. در نهایت آنها باید به تصمیم شما احترام بگذارند.
 4. از ناحیه امن (comfort zone) خود خارج شوید. ما بنده عادت هستیم اما شکستن این ناحیه امن شما را وادار می کند تجربیات جدید کسب کنید، با افراد جدید ملاقات کنید، و چیز جدیدی یاد بگیرید. دکتر الیزابت لامباردو، روانشناس و نویسنده کتاب “بهتر از عالی” می گوید که شکستن قالب ها شما را قوی تر و مطمئن تر می کند تا به درجات بالاتر در زندگی شخصی و حرفه ای خود برسید. برای خلاق تر شدن باید چیزهای جدید یاد بگیرید، نگاه جدید پیدا کنید، و کارها را به شیوه جدیدی انجام دهید.
 5. دخل و خرج خود را مدیریت کنید. تغییر کردن همیشه مجانی نیست. مثلاً اگر می خواهید شغلتان را عوض کنید ممکن است نیاز باشد در کارگاه آموزشی یا کلاسهای دانشگاه ثبت نام کنید. به همین دلیل باید یک بوجه تعیین کنید و طبق آن عمل کنید تا برای انجام تغییرات پول کافی داشته باشید. توصیه من این است: ۲۰ درصد درامد خود را برای روز مبادا در بانک پس انداز کنید. من دوست دارم به اندازه خرج یک سال را در بانک پس انداز داشته باشم. به عنوان کارآفرین، ما بعضی ماه ها پول خوب در می آوریم و بعضی دیگر اصلاً پول درنمی آوریم. پس وقتی درآمدتان متغیر است باید یاد بگیرید آن را مدیریت کنید.
 6. از قانون ۲۴ ساعت پیروی کنید. وقتی با کسی برای اولین بار آشنا می شوید باید حداکثر تا ۲۴ ساعت بعد از آن دوباره با او تماس بگیرید تا در ذهنش بمانید و رابطه بین شما قوی شود. علاوه بر این که کار ناشی از ادب است وقتتان را نیز آزاد می کند چون دیگر تماس هایی که باید بگیرید روی هم تلنبار نمی شوند و کنترلشان از دستتان خارج نمی شود.
 7. هرروز یک لیست جدید بنویسید. وقتی هرروز در مورد مسایل مورد نطرتان لیست تهیه کنید بعد از مدتی متوجه می شوید که برخی مسایل از بقیه مهمتر هستند. به جای اینکه انرژی خود را صرف مسائلی کنید که به آنها علاقه ای ندارید می توانید انرژی خود را معطوف اهدافی کنید که برای شما مطلوب و دست یافتنی هستند.
 8. هربار یک قدم بردارید. تغییر و تحول فرایندی است که سالها ممکن است طول بکشد. خود را درگیر هدف نهایی نکنید. برای رسیدن به هدف نهایی گامهای کوچک بردارید. مثلاً اگر می خواهید وزن کم کنید، اولین قدم پیاده روی است، پس از آن برنامه ریزی، سپس رفتن به باشگاه و پس از آن داشتن رژیم سالم. هربار بک قدم بردارید.
 9. شکست را بپذیرید. قرار نیست که گیتار را به دست بگیرید و به یکباره تبدیل به جیمی هندریکس شوید. وقتی می خواهید آهنگ “Voodoo Child” را بنوازید مطمئناً خیلی اشتباه می کنید. تغییر و تحول کار و صبر زیادی می طلبد.

در این مسیر باید بپذیرید که قرار است شکست بخورید. آن را بپذیرید. از شکست درس بگیرید. و به پیشروی ادامه دهید. زیرا شما از عهده آن بر می آیید.

 

منبع

entrepreneur

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In ورشکستگی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…