صفحه نخست کسب و کار افراد موفق درس زندگی از بیل گیتس، یکی از بانفوذترین نیکوکاران روی زمین

درس زندگی از بیل گیتس، یکی از بانفوذترین نیکوکاران روی زمین

بیل گیتس-دقیقه
درس زندگی از بیل گیتس، یکی از بانفوذترین نیکوکاران روی زمینReviewed by محمد هلاکوئی on Jun 2Rating:

از بسیاری جهات، بیل گیتس برجسته ترین کارهای خود را خارج از مایکروسافت (شرکتی که با دوست دوران کودکی اش پل الن در ۱۹۷۵ تاسیس کرد)  انجام داده است. در بیست سالگی، گیتس آینده را پیش از بیشتر اعضای صنعت تکنولوژی پیش بینی کرد و آن را در کپی رایت نرم افزار دید. وقتی IBM به سراغ او آمد تا ببیند آیا یک سیستم عامل برای اولین خط تولید کامپیوترهای شخصی دارد او جواب مثبت داد. سپس یک سیستم عامل از یک شرکت کوچک نرم افزاری در سیاتل خرید، نرم افزار آن را اصلاح کرد و آن را MS-DOS نامید. امتیاز آن را به ازای ۵۰ هزار دلار به IBM داد و حق کپی رایت را نگه داشت.

با محبوب شدن کامپیوترهای خانگی در میان مردم، MS-DOS سیستم عامل غالب شد. به دنبال آن بنچ مارکهای بیشتر در نوآوری ایجاد شد. سپس در ۱۹۸۵ گیتس ویندوز را معرفی کرد که انقلابی به پا کرد و تبدیل به پراستفاده ترین سیستم عامل شد. در ۱۹۸۷، یک سال پس از عمومی شدن مایکروسافت، گیتس ۳۱ ساله تبدیل به جوانترین میلیاردر آن زمان شد.

دو سال بعد، او کوربیس را بنا نهاد، که بزرگترین آرشیو هنر و عکاسی بود و در ۱۹۹۵ وقتی اینترنت هنوز نوپا بود، مایکروسافت اینترنت اکسپلورر را منتشر کرد. همان سال، گیتس تبدیل به ثروتمندترین فرد روی زمین شد.

اما تا بعد از مرگ مادرش مری ماکسول گیتس در ۱۹۹۴ کسب و کار محسوسی خارج از مایکروسافت راه نینداخته بود، که  بیشتر به خاطر مادرش بود. مری زنی پرابهت بود که چندین شغل مهم داشت شامل رییس اولین بانک بین ایالتی در سیاتل (که پدربزرگش تاسیس کرده بود) و اولین رییس زن United Way National Board ..

با اینکه گیتس و مادرش خیلی به هم نزدیک بودند، اما بسیار با هم جنگ و جدل می کردند. طبق مصاحبه پدرش با وال استریت ژورنال،  در ۱۱ سالگی، انگار که گیتس عقل و درایت زودرسی را یک شبه به دست آورد. گیتس جوان به تمامی قوانین و انتظارات  مادرش پشت پا زد و جنگ بین آنها شعله ورتر شد. درنهایت، مادر پسر را پیش روانشناس برد که گیتس به او گفت: من سراینکه چه کسی کنترل را به دست داشته باشد با والدینم در جنگ هستم.

روانشناس به مری و شوهرش گفت که کوتاه بیایند. آنها کوتاه آمدند و او را در ۱۳ سالگی به یک مدرسه خصوصی  فرستادند تا آزادی بیشتری برای دنبال کردن علایقش داشته باشد. در آنجا بود که عشقش به کامپیوتر را کشف کرد.

اما مادرش هیچگاه دست از هدایت و نصیحت او برنداشت. سالها بعد، وقتی گیتس مایکروسافت را عمومی کرد و میلیاردر شد، یک کارمند مایکروسافت تعریف می کند که وقتی مری به پسرش اصرار میکرد که پولش را در راه انسان دوستانه خرج کند، مادر و پسر دعوای شدیدی با هم کردند. گیتس فریاد می زد: من دارم تلاش می کنم شرکتم را اداره کنم.

با این وجود، گیتس راضی شد که بخشی در شرکتش راه بیندازد تا برای خیریه مورد نظر مادرش یعنی The United Way پول جمع کند.  در نهایت او به جمع خیرین پیوست. اما  نامه ای که مادرش در ۱۹۹۴ به عروس آینده اش داد باعث شد کارهای انساندوستانه او هدفمند شود .

او در نامه نوشته بود: از آنها که بیشتر نعمت دارند بیشتر انتظار کمک می رود.

شش ماه بعد، او از دنیا رفت. گیتس حرفهای مادرش را هرگز فراموش نکرد.  اودر ۱۹۹۴ به پدرش بیل گیتس بزرگ ۱۰۰ ملیون دلار داد تا بنیاد ویلیام اچ گیتس را راه اندازی کند تا به برنامه های انسان دوستانه کمک کند. این بنیاد در نهایت بخشی از بنیاد بیل و ملیندا گیتس (تاسیس در ۲۰۰۰) شد.

در ۲۰۱۱، گیتس و همسرش، همراه با دوست خوبش وارن بافت، کارزار Giving pledge را راه انداختند تا از ثروتمندترین افراد جهان بخواهد بخش اعظم داراییشان را در هنگام حیاتشان به فقرا ببخشند.

این غول سیاتلی که دارایی برابر با ۸۷٫۴ میلیارد دلار دارد فعالیتهای انساندوستانه زیادی کرده است از دفاع و کمک مالی به اقدامات Common Core  در آموزش گرفته تا تهیه واکسن برای مقابله با بیماری های عفونی در جوامع فقیر. و اخیرا هم ۸۰ میلیون دلار برای تحقیق در مورد تبعیض جنسیتی اختصاص داده است. او یکی از آرمان گراهای حقیقی و افراطی دوران ماست.

او در خانواده اش استانداردهای بالایی ترسیم کرده است. او و همسرش تاکنون ۲۹ میلیارد دلار از دارایی خود را بخشیده اند.

اینها پنج درسی هستند که از زندگی او می توانیم بگیریم:

  1. مطالعه، مطالعه، مطالعه

کنجکاوی و عشق به یادگیری در دی ان ای گیتس است. این میلیاردر پرمشغله به طور مداوم در وبلاگش Gates Notes کتاب معرفی میکند و یک بخش مجزا هم برای نقد کتاب اختصاص داده است، از کتابهایی که در ساحل می خوانیم گرفته تا کتابهای غیرداستانی.

طبق گزارش وال استریت ژورنال وقتی پسربچه بود، از اول تا آخر دایره المعارف جهانی را خوانده بود. والدینش این اشتیاقش برای خواندن را با پول دادن برای هرکتابی که می خواست تقویت می کردند. خودش هم توانایی اش برای تصور کردن کارهای بزرگ را به دلیل کتاب خواندن در کودکی می داند.

“من وقتی بچه بودم خیلی رویا داشتم، و به نظرم بخش اعظم آن به این دلیلی است که زیاد کتاب می خواندم.”

او کتاب نیز می نویسد و تا بحال دو کتاب نوشته که پرفروش ترینِ نیویورک تایمز شده اند: جاده پیش رو و تجارت با سرعت فکر.

  1. بافردی ازدواج کنید که قدرتمند باشد و شما را به چالش بکشد.

او مادرش را در سال ۱۹۹۴ از دست داد، همان سالی که  با ملیندار فرنچ، یک مدیر پیشین مایکروسافت که ذهنی بسیار قوی داشت ،ازدواج کرد.

تاثیر ملیندا را می توان در حوزه همکاری مشترکشان یعنی در بنیاد بیل و ملیندا گیتس مشاهده کرد. در این بنیاد ملیندا روی کمک به زنان و کودکان در کشورهای توسعه نیافته تمرکز دارد. او که یک کاتولیک است، به خاطر کمکش به کنترل جمعیت در کشورهای در حال توسعه آفریقایی موضوع بحث های بسیاری بوده است.

در یک مصاحبه با TED Talks او گفت که پس از صحبت با زنان در روستاهای آفریقا برخلاف عقاید مذهبی اش تصمیمش برای حمایت از کنترل جمعیت قطعی شد. کنترل جمعیت در این کشورها به معنای فاصله انداختن بین تولد فرزندان است تا کودکان بتوانند از تغذیه و تحصیل بهتری برخوردار شوند.

  1. به فرزندان خود یاد بدهید تا کار کنند.

گیتس یکی از بنیان گذاران موسسه Pledge  The Giving است که در سال ۲۰۱۱ تاسیس کرد. او تا کنون ۲۹ میلیارد دلار از دارایی اش را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهدا کرده است.

سه فرزند او قرار نیست دستشان جلوی او دراز باشد و منتظر یک ذره ارثیه شان باشند. بلکه آنگونه که گیتس به روزنامه دیلی میل گفته است، سه فرزند او قرار است خرج تحصیلاتشان را از من بگیرند اما مثل بقیه مردم باید شغلی انتخاب کنند و  به کار مشغول شوند.

  1. ریسک حساب شده بکنید.

وقتی که در هاروارد مشغول به تحصیل بود، در مجله Popular Mechanics در مورد یک کامپیوتر جدید به نام MITS Altiar 8800 مطلبی خواند و به آن شرکت زنگ زد و گفت که برای آن کامپیوتر یک زبان برنامه نویسی نوشته است، که البته این کار را نکرده بود.

اما این موضوع مانع او نشد. از هاروارد مرخصی گرفت و با دوست دوران کودکی اش آلن روی زبان برنامه نویسی کار کردند که BASIC شد.

آن دو در نهایت این زبان را به MITS به قیمت ۳۰۰۰ دلار فروختند و کپی رایتش را نیز نگه داشتند.

  1. برای رسیدن به رویاهایتان سخت کار کنید، هیچ میانبری وجود ندارد.

گیتس به عنوان یک رییس سخت گیر معروف است اما او نسبت به خودش هم سخت گیر بود. در پنج سال اول شروع مایکروسافت، او نه تنها مدیر شرکت بود بلکه بر طراحی محصولات نیز نظارت می کرد و هرگاه لازم بود کدنویسی هم می کرد.

وقتی جوان بود، مکرراً شب تا صبح کار می کرد. طبق گزارش Business Insider، یک بار کارمندی وارد شرکت شد و مردی را دید که روی زمین خوابیده است. می خواست به پلیس زنگ بزند که فهمید آن مرد بیل گیتس است.

 

منبع

entrepreneur

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In افراد موفق

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…