صفحه نخست کسب و کار ایده های تجاری نکات مهم در طوفان ذهنی

نکات مهم در طوفان ذهنی

طوفان ذهنی-دقیقه
نکات مهم در طوفان ذهنیReviewed by محمد هلاکوئی on Jun 2Rating:

قبلا در مورد طوفان ذهن یا همان فکر بکر کلمه ای است که بسیاری از افراد به دلایل منطقی از آن متنفر هستند. وقتی ۲ نفر در یک اتاق روبروی شما نشسته اند و به آنها می گویید که ایده های خود را برای موضوع خاصی  بیان کنند، این اقدام شما منجر به خستگی و اتلاف وقت می شود. دلیلش این است که جلسات دستیابی به افکار بکر مانند بسیاری از جلسات دیگر، به درستی سازمان یابی نشده و افراد از قوانین اساسی مطلوبی برای این کار پیروی نمی کنند.

جلسات طوفان ذهنی که به خوبی پیش نمی روند

اجازه دهید قبل از ارائه نکات درباره موفقیت در این زمینه، درباره دستور العمل شکست صحبت کنیم. در اغلب موارد، فکرهای بکر نباید در اول صبح یا قبل از پایان وقت ساماندهی شوند. صبح زود کارهایی برای انجام دادن دارید و در بهترین حالت خود قرار ندارید. اگر ساعت ۹ صبح تفکر درباره افکار بکر را شروع کردید، ایده ای که ساعت ۹:۱۵ به ذهنتان می رسد الزاما چیزی نیست که با شوق واشتیاق از آن استقبال شود و توجه همه را جلب کند. به طور مشابهی وقتی افراد آماده اند تا کار را ترک کنند، هنوز به طور کامل بر روی بخش ایده پردازی سرمایه گذاری و تمرکز نکرده اند. افراد مایلند که خیلی زود فکر بکر را بدست بیاورند.  ۱۰ تا ۱۲ فردی که دور میزی می نشینند تا ایده ارائه کنند معمولا موفق نمی شوند. همچنین تعداد مشخصی از افرادی که در جلسات فکر بکر شرکت می کنند معمولا نمی توانند ایده های خوبی ارائه کنند. دلایل اصلی عد موفقیت این جلسات مورادی است که در زیر به آنها اشاره شده است:

  • فرد متوقف کننده. این افراد دائما جریان آزاد ایده پردازی را متوقف می کنند تا ایده های ناکارآمد خود را مطرح کنند. وقتی شما درباره موضوعی در حال صحبت کردن هستید، آنها وسط حرف شما می پرند و موضوع دیگری را باز می کنند. این افراد مکالمه را متوقف می کنند و شما قاعدتا خواستار وجود چنین اشخاص متوقف کننده ای در جلسه نیستید.

▪ افراد منفی. ایده  آنها هرچه که باشد همیشه منفی است. دائم می گویند این ایده عملی نیست، یا ارزش فکر کردن را ندارد، یا قبلا انجام شده است، یا یک ایده به درد نخور است. این افراد انرژی بقیه افراد حاضر در جلسه را می گیرند.

▪ شخص ساکت. جلسات فکر بکر وجود دارد تا افراد بتوانند ایده هایشان را با بقیه به اشتراک بگذارند، چنین جلساتی به افراد کمک کند تا ارتقاء یابند و تبلیغات بدیع بی نظیری خلق کنند. افرادی که ساکت هستند یا کمتر حرف می زنند ارزش آن را ندارند تا در چنین جلساتی حضور داشته باشند. البته استثنا در این مورد درباره افرادی است که در جلسه ساکت هستند، اما وقتی که از جلسه بیرون می روند ایده های فوق العاده ای در ذهن می پرورانند. اما چنین افرادی کم هستند. معمولا افراد ساکت فقط سر تکان می دهند و هیچ ایده ای ندارند و جلسه را بدون گفتن هیچ کلمه ای ترک می کنند.

▪  شخص پر سر و صدا. در قسمتی از جلسه فردی نشسته که از صدای خودش خوشش می آید. او زیاد صحبت می کند ولی حرف هایش بی ارزش است. چنین افرادی می توانند به جلسات آسیب بزنند، زیرا زمان را تلف می کنند، شوق و علاقه افراد برای حرف زدن را از بین می برند و در نتیجه چیز ارزشمندی هم ارائه نمی کنند. اجازه ندهید چنین افردای وارد جلسه شوند مگر آنکه مملو از دانش باشند.

وکیل مدافع شیطان. همیشه افرادی در جلسه حضور دارند که هر ایده ای را اینگونه پاسخ می دهند “اجازه دهید من برای بار دوم نقش وکیل مدافع شیطان را بازی کنم” ولی نباید اجازه دهید، چراکه در آن جلسه قرار است ایده های نابی تولید شود و این جلسات مکان مناسبی برای پرسش درباره هر چیزی و اخذ هر نتیجه ای نیستند.

برگزاری صحیح جلسات طوفان ذهنی

اکنون می دانید که دلایل شکست یک جلسه فکر بکر چیست، پس بیایید نگاهی به نکاتی بیاندازیم که باعث می شوند این جلسات موفقیت آمیز باشند.

▪ در واقع هیچ ایده بدی وجود ندارد. در یک جلسه فکر بکر، هر ایده ای بر روی تخته نوشته می شود. دلیلش هم ساده است، زیرا دو ایده بد می توانند به یک ایده خوب تبدیل شوند. ایده ها را در کنار هم قرار دهید تا به صورت ایده ای فوق العاده تکامل یابند. مثلا شاید تلفیق آنها ویدئوی پرمخاطب و پرطرفدار بعدی باشد. اما اگر آن ایده ها را قبل از آنکه ارائه شوند در خود خفه کنید و شانس بیان کردن آنها را از خود بگیرید، نمی توانند تغییر کرده و ارتقاء یابند. پس از بیان ایده های خود نترسید.

▪ در جلسه فکر “نه” وجود ندارد. نه چیز بدی است. “نه این ایده کارساز نیست.” “نه ما سال قبل چیزی شبیه به این ایده را اجرا کردیم. “نه این ایده فرصت ارائه ایده دیگری را می گیرد.” در جلسات فکر بکر چنین حرف هایی مخرب است. تا جایی که می توانید مثبت اندیش باشید. زمان برای انتقاد فرا خواهد رسید؛ اکنون شما به ایده های زیاد نیاز دارید. هرچه ایده بیشتری ارائه شود، بهتر است.

▪ نوعی ساختار یا تنظیم کننده به کار بگیرید. یک جلسه فکر بکر می تواند به راحتی بازدهی خود را از دست دهد اگر کسی نباشد که آن را هدایت کند یا اهدافی را مشخص کند. به یاد داشته باشید برای چه منظور آنجا هستید و  قرار است بر روی چه موضوعی کار کنید و تمریناتی برای جلسه به همراه بیاورید که به تولید ایده کمک می کند.

▪ انگیزه ذهنی ایجاد کنید. بازی هایی مانند لوگو، نقاشی، نشانه گیری و خمیر بازی و چیزهایی از قبیل واقعا در تولید ایده های بکر مفید هستند. این بازی ها برخلاف آنچه بسیاری از مردم فکر می کنند، باعث حواس پرتی و انحراف جلسه از موضوع خود نمی شوند. در واقع این بازی ها راهی برای خالی کردن ذهن از یک موضوع و وارد کردن موضوعی دیگر هستند.

▪ جلسه را از مسیر اصلی منحرف نکنید. بسیار وسوسه آور است تا درباره مسابقه فوتبال شب گذشته، برنامه تلویزیونی، آب و هوا یا هر چیز دیگری صحبت کنید. اما این کار وقت همه را تلف می کند. به یاد داشته باشید که هر کسی در جلسه در حال بهره بری از زمانی است که با بقیه می گذراند. یک جلسه فکر بکر ۱ ساعته متشکل از ۵ نفر برابر با ۵ ساعت است. پس وقت خود و دیگران را تلف نکنید.

▪ هر چیزی را بنویسید. شما نمی دانید ایده ها چطور بر یکدیگر تاثیر می گذارند یا چطور کلمات روی تخته می توانند چیز جدیدی خلق کنند. همچنین قصد دارید تا نتایج جلسه را با دیگران به اشتراک بگذارید و نمی توانید هرچه در جلسه مطرح می شود را به حافظه تان بسپارید.

این قوانین ساده را رعات کنید تا جلسه طوفان ذهنی بعدیتان موفقیت آمیزتر باشد.

منبع

about.com

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In ایده های تجاری

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…