صفحه نخست رشد فردی موفقیت شخصی به دنبال موفقیت هستید؟ از فکر کردن زیاد دست بکشید.

به دنبال موفقیت هستید؟ از فکر کردن زیاد دست بکشید.

موفقیت-دقیقه
به دنبال موفقیت هستید؟ از فکر کردن زیاد دست بکشید.Reviewed by محمد هلاکوئی on Jun 1Rating:

وقتی شما هم به اندازه من عمر کنید، می توانید نگاهی به گذشته خود بیندازید و وقایعی را ببینید که دیدگاه شما را تغییر دادند و سرنوشت کارها را عوض کردند. این وقایع نقاط عطف زندگی هستند. تعداد این نقاط عطف اندک است و دیر به دیر هم اتفاق می افتند که دلیل خوبی هم دارد. اگر تعداد آنها زیاد بود زندگی به هم می ریخت.

شاید از میان پنج یا شش نقطه عطفی که در زندگی من رخ داد و حقیقتاً در زندگیم تأثیر گذار بود، تنها یکی از همه برجسته تر است. و من می خواهم آن را با شما در میان بگذارم زیرا همانگونه که در زندگی من تغییر ایجاد کرد می تواند زندگی شما را نیز دگرگون کند.

من محقق کتاب مقدس نیستم اما علاقه خاصی به حکمت شاعرانه “کتاب جامعه سلیمان” دارم. در واقع من برخی از پیامهای آن را انتخاب کرده و گهگاه با نثر خودم از آن نقل قول می کنم. مثلاً این پیام: هرچه بیشتر زندگی کنی و عاقل تر شوی، بیشتر می فهمی که چقدر کم می دانی و چقدر این موضوع کم اهمیت است.

بله می دانم که شاعر نیستم و کاریش هم نمی توانم بکنم.

به هر حال، زمانی کتاب جامعه را به من معرفی کردند که من واقعاً نیاز به یادگیری یک درس داشتم: اینکه اگر تمام دانش و موفقیت های دنیا را جمع کنی ارزشی ندارد اگر نتوانی از لحظات گرانقدرِ بودن در این دنیا لذت ببری یا حداقل آنها را درک کنی. تا چشم به هم بزنی زندگی تمام شده و تو نمی توانی هیچ چیز با خود به آن دنیا ببری.

مشکل من این بود که تمام زندگی خود را مشغول پرسش هایی از قبیل “چرا من به دنیا آمدم؟” یا “هدف من در زندگی چیست؟” کرده بودم. نقطه عطف بزرگ زندگی من زمانی بود که تصمیم گرفتم به دنبال پاسخ این پرسش ها نباشم و فقط از زندگی لذت ببرم. جالب اینکه همان موقع که از فکر کردن زیاد دست برداشتم و فقط بر بودن و انجام دادن تمرکز کردم ، پاسخ این پرسش ها را گرفتم.

خدا می داند شما هم مثل من چقدر وقت صرف یافتن پاسخ به پرسش های اینگونه کرده اید: چطور می توان موفق بود؟ چطور می توان شاد بود؟ چطور می توان ثروتمند شد؟ چطور می توان معروف شد؟ چطور می توان زندگی پربارتری داشت؟ چطور می توان استرس کمتری داشت؟ چطور می توان [خودتان جای خالی را پر کنید].؟

جریان از این قرار است: زمانی می رسد که به گذشته نگاه می کنید و درمی یابید که پاسخ تمام این پرسشها را یافته اید اما نه با پرسیدن سوال های زیاد. می دانم که این موضوع کمی تناقض دارد پس بگذارید توضیح دهم.

حقیقت این است که زندگی خیلی پیش پا افتاده است. شما با غریزه بقا به دنیا آمده اید. در سن خیلی کم آزمون و خطا را یاد می گیرید (مثل راه رفتن). در مدرسه به شما یاد می دهند که چگونه استدلال کنید (البته امیدوارم). از مدرسه بیرون می روید و تجربه کسب می کنید و دست به انتخاب می زنید. از انتخاب های خوب اعتماد به نفس می گیرید و از انتخاب های بد درس. و باز از سر نو.

این خلاصه ای بود از زندگی که چهار عنصر کلیدی مهم در سرنوشت شما را آشکار می سازد: غریزه، هوش، تجربه، و انتخاب . البته عوامل دیگری هم هستند مانند ویژگی های شخصیتی، استعداد، مهارت، رفتار، و شانس.

اما چیزی که این روزها انگار همه در درک آن مشکل دارند این است: “خوشبخت”، “موفق”، “ثروتمند” و “معروف” همگی دستاوردهایی هستند که توسط آن عواملی که گفتم تعیین می شوند. اگر می خواهید به نتایج مثبت دست یابید، عاقلانه است که به غریزه خود اعتماد کنید، منطقی فکر کنید، تجربه کسب کنید، و انتخاب های خوب انجام دهید.

و باور کنید هیچ میانبری به سمت موفقیت وجود ندارد. هر چه زودتر این را بفهمید و از جستجوی این راه میانبر دست بکشید (یعنی هرچه زودتر از فکرکردن زیاد دست بکشید و فقط به بودن و انجام دادن فکر کنید) زودتر به نتیجه ای که می خواهید می رسید.

میدانم برخی از شما الان چه فکری می کنید: شما می فهمید که منظورم چیست اما الان اوضاع فرق کرده است. الان با این شبکه های اجتماعی، وبلاگها، کتاب های آموزش موفقیت، سمینارها و غیره مطمئنم که فکر می کنید جواب در این چیزها است. اما من آمده ام که به شما بگویم اینگونه نیست.

اصلاً اگر می خواهید فقط به حرف من نباشد بفرمایید این هم قطره ای از حکمت کتاب جامعه سلیمان سوره ۱ آیه ۹:” هرچه که تاکنون بوده، از این به بعد نیز خواهد بود؛ و هرچه که تاکنون اتفاق افتاده، از این به بعد نیز خواهد افتاد؛ هیچ چیز جدیدی زیر این آسمان کبود نیست”.

این یعنی الان هیچ چیز جدید و متفاوتی وجود ندارد. همیشه همینجور بوده است. اگر برخی از شما کل زندگی خود را سپری کنید بدون این که این نکته را درک کنید، خیلی غم انگیز می شود. تمام آنچه که می توانم بگویم این است: خوشحالم که این نکته را زودتر از آنکه دیر شود فهمیدم.

منبع

entrepreneur

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In موفقیت شخصی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…