صفحه نخست کسب و کار بازاریابی و فروش نقطه شروع مصرف کننده در بازار

نقطه شروع مصرف کننده در بازار

نقطه شروع مصرف کننده در بازارReviewed by محمد هلاکوئی on May 31Rating:

چرا در نقطه ی عطف هر  هرمی ,مصرف کنندگان, نقش اساسی را ایفا می کنند؟

تحقیقات پی در پی و اساسی جیسون هابر,یکی از کار افرینان اجتماعی وهمچنین دیگر تحقیقات انجام شده در مبادله کالا, به روشنی نشان می دهد که کار افرینی اجتماعی چگونه می تواند بر ایجاد اشتغال,رشد اقتصادی و در نهایت تغییر جهان تاثیر بگذارد. در مقاله ی ویرایش شده ای که در پیش رو دارید هابر نگاه دقیقی بر فرصت های بازاریابی موجود در نقطه عطف هرم انداخته است.

همانطور که میدانید نقطه شروع و اصلی ترین عامل تولید در هرم اقتصادی همان زمین های زراعی پر ثمر هستند که هم اکنون به عنوان بزرگترین قطب مصرفی در جهان به شمار می روند.

کارافرینان اجتماعی به جای اینکه جهانیان  را دیدی  دلسوزانه و به عنوان گروهی فقیر نگاه کنند,ان را مثل یک بازار بزرگ تصور می کنند که باید بر این بازار تملک داشته باشند و خواسته هایشان را در این مکان براورده سازند.کارافرینان اجتماعی با استفاده از وام های خرد برای کسب و کار مقیاس پذیر دید ما را به جهان تغییر داده اند.اما همیشه این دید به همین شکل باقی نخواهد ماند.

سال ۱۹۳۲بدترین و مخوف ترین سال از نظر اقتصادی شناخته شده است.در این سال در امریکا تولید ناخالصی داخلی به مقدار  4/13درصد کاهش یافت.در واقع سهام صنعتی ۸۰ درصد پایین تر از مقدار زمان اوج  ان بود. چهل درصد از بانک ها در ایالات متحده ورشکست شده بودند و بیش از ۲۸درصد بیکاری کل جهان شامل این بخش بود.

در این زمان تقریبا یک سال و نیم از باز شدن اولین سوپر مارکت در امریکا می گذشت.یکی از قدرتمندنترین افرادی که در بالاترین نقطه هرم قرار داشت به زودی تبدیل به سی و دومین رییس جمهور در امریکا میشد. با وجود اینکه ثروت هنگفت او میتواست او را از وضعیت اسفناک ان دوره اغفال کند ولی تجربیات زندگی او را به شیوه دیگری بار اورده بود.او از بیماری فلج اطفال که سالها بود گریبان گیر او شده بود رنج می برد اما عزم خویش را اسخ کرده بود تا در این دوره تغییری در ایالات متحده ایجاد کند.او کسی نبود جز فرانکلین دلانو روزولت که تقریبا به فراموشی سپرده شده است.او یکی از فعالان سیاسی بود که در سال ۱۹۲۰ به عنوان یکی از نامزدهای انتخابی برای سمت معاون ریاست جمهوری انتخاب شد که پس از این دوره به بیماری فلج اطفال دچار شد.او بیشترین توجه خود را صرف مطالعه می کرد.زمانی که دوباره دوران سیاست در حال بازگشت بود دید او نسبت به بقیه دید متفاوتی داشت.در اوریل سال ۱۳۹۲ او در نامه ای افکار خود را درباره ی بازار سرمایه با ملت در میان گذاشت.او در این نامه بیان کرد که اگرچه زمان بسیار نا امید کننده و سازمان نیافته را پیش رو داریم  اما میتوانیم بیشترین قدرت قتصادی را با اندکی تآمل به دست اوریم. برنامه های اقتصادی باید از پایه درست شوند یعنی باید این برنامه ها را از پایین ترین نقطه ی هرم شرع کرد نه از بالاترین نقطه.

و این گونه بود که واژه ی پایین ترین نقطه ی هرم اقتصادی به واژگان ان زمان راه پیدا کرد.در ان زمان کارگران نقشی در تولید نداشتند وبه انها توجه زیادی نمی شد ولی روزولت با این تفکر شدیدا مخالفت کرد چون او عقیده داشت کارگران نقش اساسی در رشد اقتصادی دارند و انها هستند که وظیفه اصلی را در هرم انجام میدهند چون پایه ریزی هرم توسط انها انجام می شود. او میگفت تمامی فرصت ها ابتدا باید برای پایین ترین نقطه اغاز شود تا به شکوفایی برسد.

امروزه ما از از این واژه(نقطه ی عطف هرم) به عنوان کسی که در بین چهار میلیارد نفر درامدی کمتر از ۱۵۰۰دلار داشته باشد استفاده می کنیم.این امار گیری در مکان هایی که دارای منابع طبیعی,دولت پایدار و رسانه های اجتماعی قابل اعتماد هستند ثبت شده است.نقش کار افرینان اجتماعی در واقع سرمایه گذاری بیشتر در بازار کار است که فقط مختص به یک بازار کار نمیشود بلکه به بازار کاری که حدود ۱۵۰۰تریلیون ارزش دارد نیز اختصاص داده می شود.و شامل محصولاتی است  که زندگی مشتریان را تغییر می دهد.

وقتی افراد بیشتری در اقتصاد نقش داشته باشند سود حاصله شامل همه ی افراد می شود.پاراهالد در این دوره کتابی با نام شانس در نقطه ی اغازین هرم به چاپ رسانید این برای اولین بار بود که بازار جهانی در بالاترین اوج خود قرار گرفت. بیل گیتس این کتاب را به عنوان یک طرح فوق العاده برای مبارزه با فقر و تولید سود دهی در نظررفته است.از این دوره به بعد شرکت ها برای کسانی که روزانه کمتر از دو دلار در امد داشتند اقدام به تولید کردند.البته این کار اسانی نبود که بتوان قیمت ها را ثابت نگه داشت تا نرخ کاهش پیدا کند.چون نیاز به تعداد زیادی مصرف کننده بود تا بتوان سود حاصل از این سرمایه گذاری ها را بازگرداند.این یک راه پر پیچ و خمی  بودکه همه بازاریان تازه کار باید به ان توجه میکردند .دستیابی به این نقطه از کار نیاز به یک رویکرد کاملا جدید در بازاریابی داشت که به این منظور تمام تفکرات سنتی  باید از میان برداشته میشد یا صد درجه انها راتغییر می دادند.

در طی یک جلسه از انجمن بازاریابی آمریکا در سال ۱۹۵۳,استاد دانشگاه بازرگانی هاروارد و گور نیل بوردن اصطلاح جدیدی به نام" بازاریابی امیخته" ابداع کردند.این اصطلاح اکنون برای تعیین روشی مؤثر به منظور تولید بیشتر در شرکت های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد."ترقی,قیمت,محصول و موقعیت"شعار چهار جزیی بوردن است که تبدیل به نیازی اساسی برای ظهور مصرف کنندکان در بازاریابی شد.برای نقطه اغاز هرم پاراهالد نویسننده معروف کتاب های زیادی در رابطه با "بازاریابی امیخته" به چاپ رسانید.او به شرایط خاص, موانع,چالش ها و فرصت ای دستیابی به بازار کار  تاکید ویژه ای داشت.او چهار اصل "هشیاری,دست یابی, مقرون به صرفه بودن و در دسترس بودن کالا"را مور ارزیابی قرار داد.

چهار اصل اساسی پاراهالد مقیاسی برای فروشندگان در پایین ترین نقطه هرم قرار گرفت.هنگامی که شما محصولات خور ا  پایین ترین قیمت می فروشید تنها راه به دست اوردن سود حجم ان کالای مربوطه است.در بازارهایی که بر مردم نفوذ بیشتری دارند احتمال موفقیت بیشتر است.در برخی از بازارها تنها  به سی درصد نفوذ برای  سوداوری نیاز است.زمانی که مصرف کنندگان مقیاس بزرگتری را به خود اختصاص میدهند این به این معناست که انها از تولیدات و قیمت ها در مکان خود اطلاع دارند  واین اگاهی باعث تولید بیشتر می شود.

جهان در حال توسعه ای، که فقط به جاده ها، زیرساخت ها، و تکنولوژی ها محدود شده , فرصتی است تا توجه بیشتری  به قیمت ,محصول ومکانهایی شود که در هم اکنون به جهان در حال توسعه وارد شده اند.

اقدامات قابل توجه کار افرینان تا کنون زندگی بیشتر مردم را تغییر داده است.تنها زمانی مردم میتوانند رشد کنند و جوامع پیشرفت داشته باشند که نیازهایشان براورده شود.ابراهام مزلو در سال ۱۹۴۳در این باره مقاله ای با عنوان "نظریه انگیزش انسان"به چاپ رسانیده است. به نظر او در انسان پنج نیاز اساسی وجود دارد که از پایین ترین نقطه ی هرم شروع می شونرد و عبارتند از : نیاز های فیزیولوژیکی,ایمان,عشق/تعلق,اعتماد به نفس و خود شکوفایی.

نیاز های فیزیولوژیکی شامل نیازهایی همچون اب,هوا و مواد غذایی اساسی که برای زنده ماندن ما نیازند.مزلو این نیازها را به عنوان نیازهای اولیه در نظر گرفته است و انها را در بالاترین نقطه هرم قرار داده است و گفته نیازهای اساسی کا افرینان در پایین هرم با این پنج اصل اغاز می شود و در انها توقفی وجود ندارد که به وسیله ابزار موجود در زندگی بشر براورده می شوند.

افرادی که در پایین هرم قرار دارند نباید نا امید باشند.انها دائما در حال حرکتند.هنگامی که به گفته ی مازلو نیازهای اساسی خود را بر اورده سازند میتوانند کم کم به سمت بالای هرم حرکت کنند و خود را به اوج شکوفایی برسانند. این است که زمانی یک فرد به توانایی هایش می رسد.تصور کنید زمانی همه افرد بتوانند از پایین ترین نقطه هرم به بالاترین نقطه برسند.انها زمان زیادی در نقطه شروع باقی نمی مانند.همه چیز تغییر خواهد کرد.


 

 

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In بازاریابی و فروش

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…