صفحه نخست دسته‌بندی نشده ارزیابی موفقیت در عرصه های مختلف

ارزیابی موفقیت در عرصه های مختلف

success-18715
ارزیابی موفقیت در عرصه های مختلفReviewed by سارا حق شناس on Dec 14Rating:

چگونه می توان میزان موفقیت در عرصه های گوناگون را ارزیابی کرد؟

یافتن دقیق ترین و صحیح ترین معیارها به منظور ارزیابی میزان موفقیت در زندگی بسیار مشکل است. برای مثال موفقیت های شخصی، موفقیت در زمینه کسب و کار و یا موفقیت های حرفه ای معمولاً با استفاده از روش های مختلف ارزیابی می شوند. به منظور ارزیابی میزان موفقیت باید به مواردی مانند درآمد زایی، خوشحالی، میزان رشد و ترقی، سلامت روحی و احساسی، موفقیت در برقراری ارتباط و تأثیراتی که این موفقیت بر روی شما می گذارد، توجه کنید.

روش اول: ارزیابی موفقیت حرفه ای

در این زمینه باید میزان درآمد را به عنوان معیار در نظر بگیرید، اما بدانید که این معیار به هیچ وجه معیار دقیق و منطقی نیست. مردم اغلب از طریق مقایسه سطح درآمد خود با میزان درآمد سایرین موفقیت حرفه ای خود را تخمین می زنند. با این حال ارزیابی  میزان موفقیت حرفه ای از این طریق به هیچ وجه دقیق و قابل تأمل نیست.

میزان مسئولیت پذیری که از آن برخوردار هستید را در نظر بگیرید. با افزایش مسئولیت پذیری، سطح درآمد شما و همچنین تأثیری که بر روی سازمان محل کار خود دارید نیز افزایش می یابد. مسیر موفقیت و پیشرفت خود بر روی نردبام ترقی را به صورت چارت ترسیم کنید.

میزان قدرت و تأثیرگذاری که بر روی سازمان محل کار خود دارید را تشخیص بدهید. اگر در فرآیند تصمیم گیری هایی که در محل کارتان صورت می گیرد، تأثیر قابل توجه و به سزایی دارید، در نتیجه می توان گفت به موفقیت قابل توجهی در زمینه کاری خود دست یافته اید.

میزان انعطاف پذیری شغل خود را مورد بررسی قرار دهید. یک برنامه کاری انعطاف پذیر و توانایی کنترل امور از راه دور می توانند نشانه هایی از اعتماد متقابل و استقلال و بی نیازی از دیگران باشند. در صورتی که به فعالیت در پست مدیریت تمایل ندارید، با این حال در صورتی که به موفقیت در این زمینه دست یافته باشید، می توانید گزینه های مربوط به قدرت، تأثیرگذاری و مسئولیت پذیری را در چارت موفقیت علامت بزنید.

شبکه ارتباطی حرفه ای خود را ارزیابی کنید. ارتباطاتی که در زمینه کسب و کار دارید به شما این امکان را می دهد که میزان موفقیت خود را به عنوان یک فرد مستقل از سازمانی که در آن مشغول به کار هستید، تخمین بزنید. تعداد مخاطبانی که در زمینه کسب و کار به دست می آورید میزان فرصت هایی که در زمینه حرفه ای کسب کرده اید را تعیین می کنند.

روش دوم: ارزیابی میزان موفقیت در زندگی شخصی

ارزیابی میزان موفقیت در زندگی شخصی را با استفاده از چشم انداز کلی که از ابتدا در ذهن داشتید، آغاز کنید. اگر نسبت به آنچه که تاکنون در زندگی انجام داده اید، احساس خوب و دید مثبتی دارید، از این رو احتمالاً به مهم ترین اهداف شخصی خود در زندگی دست پیدا کرده اید. شما می توانید احساس هدفمندی در زندگی را چه در زمینه موفقیت های حرفه ای و چه در زمینه موفقیت های زندگی شخصی به عنوان معیاری برای ارزیابی در نظر بگیرید.

بر اساس میزان حمایتی که از طریق شبکه ارتباطی به دست می آورید، میزان موفقیت خود را تخمین بزنید. روابط دوستانه نزدیک و صمیمی حمایت احساسی لازم را به منظور دست یابی به یک چشم انداز مثبت و موفقیت در زمینه حرفه ای فراهم می سازد. می توانید همسر، شوهر و یا شریک خود را عضوی از شبکه ارتباطی بدانید، البته تا وقتی که رابطه صمیمانه تر و نزدیک تری را جایگزین آنها نکنید.  

حالت ارتجاعی احساسی خود را در نظر بگیرید. فردی که می تواند با شجاعت وارد چالش های بزرگ زندگی شود، اغلب در زمینه کسب وکار، ورزش و یا تحصیلات به موفقیت بیشتری دست پیدا می کنید.

میزان سلامت روحی و جسمی خود را مورد بررسی قرار دهید. برخورداری از شرایط بدنی سالم نشان دهنده این مطلب است که شما در مدیریت استرس عملکرد موفقیت آمیزی داشته اید و سبک زندگی سالمی را در پیش گرفته اید. این موارد می توانند نشانه ای از دست یابی به زندگی طولانی باشند که خود می تواند نشانه ای از دست یابی به موفقیت نیز باشد.

این مطلب را تشخیص بدهید که آیا در جامعه ای که در آن زندگی می کنید تغییری ایجاد کرده اید؟ مسئولیت های اجتماعی و فعالیت در این زمینه باعث می شود مردم زندگی شادتری داشته باشند، احساس هم ذات پنداری بیشتری با اطرافیان خود داشته باشند و متعاقباً عملکرد بهتری نیز ارائه دهند.

روش سوم: ارزیابی میزان موفقیت در کسب و کار

به محض اینکه شروع به فعالیت در کسب و کار خود کردید، امور مربوط به دفترداری و بازاریابی را به طرز دقیق و صحیحی پیش ببرید. ارزیابی دقیق میزان موفقیت در کسب و کار غیر ممکن است مگر اینکه تغییرات ایجاد شده را به صورت روزانه، ماهانه و سالانه در یک چارت مخصوص ثبت کند. اگر دارای یک کسب و کار آن لاین هستید، اطمینان حاصل کنید که وب سایت تان شامل  یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری CRM  نیز می باشد.

میزان سود خود را مورد بررسی قرار دهید. افزایش میزان سود به صورت سالانه، حتی اگر این میزان افزایش بسیار ناچیز باشد، نشانه ای از یک کسب و کار موفق است.

هنگامی که در حال ارزیابی میزان موفقیت کسب و کار خود هستید،  درآمد کل را با سود اکتسابی اشتباه نگیرید. اکثر شرکت ها قصد دارند میزان درآمد کل خود را افزایش دهند، و می توان این کار را از طریق کاهش هزینه ها نیز انجام داد، به جای اینکه بر روی افزایش میزان فروش تمرکز کرد.

افزایش تعداد مشتریان از دیگر راه های دستیابی به موفقیت در زمینه کسب و کار است. تا وقتی که بتوانید تعداد مشتریان و در نتیجه آن میزان فروش خود را افزایش دهید، می توانید کسب و کار خود را نیز توسعه بدهید.

درباره این مطلب تحقیق کنید که چگونه می توانید کارمندان خود را راضی نگه دارید. در صورتی که کارمندان از نحوه مدیریت و عملکرد شما راضی باشند، رضایت مشتریان از خدمات و محصولاتی که به آنها ارائه می دهید و همچنین میزان سود شما نیز افزایش می یابد. سعی کنید تا جایی که امکان دارد کارمندان را راضی نگه دارید و به گونه ای برخورد کنید که برای مدت زمان طولانی با شما همکاری کنند.

به منظور ارزیابی میزان رضایتمندی مشتریان به نظر سنجی و تحقیق بپردازید. در صورتی که مشتریان از نحوه عملکرد شما رضایت داشته باشند، باز هم از خدمات و محصولات شما استفاده خواهند کرد. سعی کنید همواره کیفیت خدمات و محصولات خود را افزایش دهید، زیرا جذب مشتریان جدید بیشتر از حفظ مشتریان قدیمی خرج بر می دارد.

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سارا حق شناس
Load More In دسته‌بندی نشده

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بازدهی و نتیجه ی خوب در یک جلسه کاری

بازدهی و نتیجه ی خوب در یک جلسه کاریReviewed by سارا حق شناس on Dec 28Rating: امروزه در مر…