صفحه نخست دسته‌بندی نشده راهکار های طلائی برای پیش بینی نیاز های مشتریان

راهکار های طلائی برای پیش بینی نیاز های مشتریان

Customer Concept
راهکار های طلائی برای پیش بینی نیاز های مشتریانReviewed by سارا حق شناس on Oct 12Rating:

چگونه می توان نیازهای مشتریان را پیش بینی کرد؟

پیش بینی نیازهای مشتریان یکی از مهم ترین بخش های کسب و کارهای خرده فروشی و عمده فروشی است، مخصوصاً در یک محیط پر رقابت مانند محیط کسب و کارهای خرده فروشی که عموماً مشتریان برای خرید مجدد دوباره به آن محیط بازمی گردند. پیش بینی نیازها همچنین فرصت هایی برای رشد شخصی و حرفه ای ایجاد خواهد کرد. کسب و کاری که بتواند نیازهای مشتریان خود را به خوبی پیش بینی کند، در نتیجه مشتریان پرو پا قرص و وفاداری را برای خود دست و پا خواهد کرد. و حتی فروتن ترین و ساده ترین فروشندگان هنگامی که با آگاهی کامل نسبت به نیازهای مشتریان در مقابل آنها قرار بگیرند، می توانند متضمن پیشرفت کسب و کار باشند.

ششسدر این باره بیشترین کاری که باید انجام بدهید به خاطر سپردن و یا یادداشت کردن تمایلات مشتریان است:این مطلب همچنین بدین معنا است که خودتان را به جای مشتری گذاشته اید و از دید او به ماجرا نگاه می کنید و البته دست یابی به این هدف به تمرین و ممارست نیاز دارد. نیازهای یک راننده تراکتور با نیازهای یک زن که مادر چند فرزند است، تفاوت زیادی دارد، حتی در زمینه خرید یک فنجان قهوه. در زیر فرآیندی توضیح داده می شود که با استفاده از آن می توانید نیازهای مشتریان را به راحتی پیش بینی کنید.

ششستمام تلاش خود را به کار بگیرید تا بتوانید خود را به جای مشتری بگذارید و از دیدگاه مشتری به معامله نگاه کنید: نیازهای آنها ممکن است غیر معمولی و نامتعارف، تکراری و یا حتی فراتر از آن چیزی باشند که شما می توانید به آنها ارائه بدهید. در صورتی می توانید بیشترین مقدار پیش بینی را نسبت به نیازهای مشتریان داشته باشید که قادر باشید حالت های ایجاد شده در چهره آنها و یا زبان بدن آنها را تشخیص بدهید. نادیده گرفتن این موارد باعث به خطر افتادن کسب و کار شما می شود. می توانید به سادگی از مشتریان بپرسید "چیز دیگری می خواهید؟" و از این طریق نیازهای آنها را به آسانی پیش بینی کنید.

آیا تاکنون برای امتحان محصولات و یا خدمات خود وقت گذاشته اید؟ درباره محصولات و یا خدمات خود به چه نتایجی رسیده اید و فکر می کنید در این زمینه می توانید چه کمک هایی به مشتریان خود برسانید؟

درباره تجربیاتی که به طور کلی در برخورد با مشتریان کسب می کنید، فکر کنید. هنگامی که به عنوان یک مشتری در حال خرید محصولات و یا دریافت خدمات هستید، دوست دارید با شما چگونه برخوردی صورت بگیرد و یا چگونه به شما کمک شود؟

ششسشرکت در مراسم ها و رویدادهای گوناگون: در مراسم های گوناگون مانند کنفرانس ها، نمایشگاه های عمومی و یا دوره های آموزشی غیر رسمی در بازار مورد نظر خود با سایر همکاران ارتباط برقرار کنید و در محیطی آرام برای خود شبکه ای از ارتباطات جدید ایجاد کنید. شما متوجه این مطلب خواهید شد که بهترین مشتریانی که در آینده خواهید داشت، به دنبال چه چیزهایی هستند و همچنین مشتریانی که هر از چندگاهی به شما سر می زنند قصد دارند درباره چه مواردی اطلاعات کسب کنند. به یاد داشته باشید که مشتریانی که گاهی به شما سر می زنند نسبت به مشتریان دائمی و پر و پا قرص شما اولویت های متفاوتی خواهند داشت. آنها بیشتر از ویژگی های محصولات به قیمت آنها اهمیت می دهند، یا از اول بیشتر از سایرین تحت تأثیر آگهی های تبلیغاتی انبوه قرار گرفته اند و به دلیل مشاهده آگهی ها به سمت شما آمده اند.

ششسنسبت به پذیرش نیازها و درخواست های غیرمعمول و نامتعارفی که از سوی مشتریان مطرح می گردد، آمادگی لازم را داشته باشید: از این طریق درخواست های غیر معمول آنها تبدیل به ساده ترین نیازهایی می شوند که همواره می توانید آنها را برطرف کنید. در صورتی که یکی از درخواست های غیر معمول مشتریان تبدیل به یک درخواست کاملاً تکراری شود، و شما بتوانید به راحتی پاسخگوی چنین درخواست هایی باشید، می توانید اطمینان حاصل کنید که پذیرش چنین درخواست هایی می تواند تبدیل به بهترین تبلیغات برای شما شود.

ششسبا مشتری حس همذات پنداری داشته باشید و سعی کنید احساسات و نیازهای آنها را درک کنید: متوجه این مطلب باشید که برخورداری از دیدگاهی صحیح نسبت به نیازهای مشتریان امری ضروری است. برخورداری از توانایی لازم در درک نیازهای غیرمعمولی، حتی اگر نتوانید پاسخگوی آنها باشید، نیز بسیار اهمیت دارد. در روزهایی که به عنوان فروشنده شرایط مناسبی ندارید، سعی کنید نقش یک فروشنده سرحال و موفق را ایفا کنید و وانمود کنید که در شرایط ایده آلی به سر می برید.

ششسسعی کنید همواره آمادگی لازم را برای برخورد با شرایط گوناگون داشته باشید: به گونه ای عمل کنید که مشتریان متوجه عدم تمایل و عدم آگاهی شما و یا دیدگاه خاصی که نسبت به محصولات دارید، نشوند. در عوض به دنبال روش های اطمینان بخش و مودبانه ای باشید که با استفاده از آنها بتوانید به مشتری بگویید که چگونه می تواند نیازهای خود را برطرف کند و همچنین درخواستشان به چه دلیل غیر قابل قبول خواهد بود. اگر حین برخورد با یک درخواست غیرمعقول حالت تدافعی می گیرد، سعی کنید متوجه این مطلب شوید که آیا این حالت تدافعی که به خود گرفته اید به این دلیل است که با قبول این درخواست باید نسبت به گذشته بیشتر کار کنید و یا اینکه نمی دانید برای پذیرش این درخواست باید چه کارهایی را انجام بدهید؟ یا به این دلیل  که به روش های قدیمی که برای انجام امور به کار برده اید، عادت کرده اید و از به کار گیری روش های متفاوت متنفرید؟ با این حال در هر مورد این مشکل متعلق به شما می باشد، و به مشتری ارتباط ندارد.

ششسبه یاد داشته باشید که تشخیص و بر طرف کردن درخواست های تکراری مشتریان دائمی نان و کره کسب و کار محسوب می شوند: احتمالاً مشتریان همواره می توانند به فروشگاه کناری بروند و محصول مورد نظر خود را خریداری کنند. شما به یاد دارید که یکی از مشتریان دوست دارد با قهوه خود لیمو بخورد، از این رو وقتی به فروشگاه شما سر زد به او قهوه با لیمو تعارف کنید و از این طریق مطمئن باشید که او دوباره به فروشگاه شما بازمی گردد. همچنین برخورد دوستانه با مشتریان و احوالپرسی از آنها باعث می شود مشتریان بین کسب و کار شما و کسب و کار سایرین تفاوت قائل شوند.

ششسبا مشتریان ارتباط متقابل چشم در چشم برقرار کنید و از این طریق آنها را متوجه اهمیتی سازید که برای شما و کسب و کارتان دارند: از این طریق متوجه این مطلب خواهید شد که تعداد مشتریانی که درخواست های معمولی دارند، بسیار اندک است. زبان بدن و حالت چهره آنها به شما این مطلب را خواهد گفت.

ششسسعی کنید همیشه لبخند بزنید: از این طریق با روی باز و با خوش رویی با مشتریان برخورد کنید. عبارت "همیشه حق با مشتری است" نیز می تواند به گونه ای بیان کننده خوش رویی و لبخند شما باشد. مشتریان در جست و جوی مکانی هستند که در آنجا با برخوردهای مناسبی روبرو شوند، حتی اگر درخواستی غیر معمول داشته باشند.

ششسدر کسب و کارهای عمده فروشی برای مشتریان دائمی خود تسهیلات ویژه ای قائل شوید: مثلاً در صورت خرید تعداد بیشتری از محصولات برای آنها تخفیف ویژه در نظر بگیرید. برای مثال شرکت های تولید کننده کاغذ به شرکت های چاپ کتاب که مشتری دائم آنها هستند، تخفیفات ویژه ای ارائه می دهند.  

ششساز طریق برخورد مناسب با مشتریان و خوش رفتاری با آنها از معامله ای ایده آل برخوردار شوید: مردم فقط به این دلیل که احساس خوبی نسبت به کسب و کار شما دارند، از محصولاتتان خریداری می کنند و یا برای رفع نیازهای خود به کارمندان شما مراجعه می کنند. این واقعیت که آنها از تجربیاتی که در این زمینه داشته اند لذت برده اند، به این معنا است که به موفقیت دست یافته اید.

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سارا حق شناس
Load More In دسته‌بندی نشده

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بازدهی و نتیجه ی خوب در یک جلسه کاری

بازدهی و نتیجه ی خوب در یک جلسه کاریReviewed by سارا حق شناس on Dec 28Rating: امروزه در مر…