صفحه نخست کسب و کار بازاریابی و فروش ۴ روش طلائی برای برنامه ریزی فروش محصولات

۴ روش طلائی برای برنامه ریزی فروش محصولات

111111
4 روش طلائی برای برنامه ریزی فروش محصولاتReviewed by سارا حق شناس on Sep 28Rating:

 

در صورتی که برنامه ای برای کسب و کار و ارائه به بانک و یا سرمایه گذار طراحی می کنید و یا اینکه مطلبی را به فهرست کارهایی که باید انجام بدهید، می افزایید و برای اموری که در آینده باید انجام بدهید برنامه ریزی می کنید، در هر دوصورت این گونه برنامه ریزی ها می توانند ابزار بسیار ارزشمند و تأثیرگذاری برای پیش برد اهداف شما باشد. هنگامی که به پیش بینی میزان فروش می پردازید و یا برای فروش محصولات برنامه ریزی می کنید، و سپس آمار واقعی فروش محصولات را با آنچه که در برنامه ریزی ها پیش بینی کرده بودید، مقایسه می کنید خواهید توانست به طرز دقیق تری آنچه را که در کسب و کار شما می گذرد را مورد ارزیابی قرار دهید و با سرعت بیشتری اصلاحات مورد نیاز را انجام دهید. مراحل توضیح داده شده در این مطلب را دنبال کنید تا بتوانید پیش بینی صحیح و دقیقی از میزان فروش محصولات خود داشته باشید.

1o

   کسب و کار خود را به واحدهای کنترل فروش و هزینه تقسیم بندی کنید

این کار را با کنترل هزینه ها آغاز کنید.

هزینه های ثابت و هزینه های متغیر را در نظر بگیرید: هزینه اجاره یک دفتر کار، پرداخت اقساط وام، پرداخت هزینه امکانات و تجهیزاتی که از آنها استفاده می شود، سرمایه تجهیزات و اموال متعلق به کسب و کار و همچنین بودجه ای که برای بازاریابی و تبلیغات در نظر گرفته می شود، می توانند از جمله این گونه هزینه ها باشند.

همواره بدهی های بد (بدهی هایی که نمی توانید پرداخت کنید)، یا پولهایی را که باید به شما بازگردانده شوند و یا میزان سود ناشی از فروش محصولات را در نظر بگیرید.

منابع درآمد خود را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

هرگونه کسب و کاری صرف نظر از اینکه به ارائه خدمات و یا محصولات بپردازد، دارای واحدهایی برای ارزیابی خواهد بود.

آمار و ارقام میزان فروش گذشته محصولات را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید و از این طریق چرخه کسب و کار و فراز و نشیب هایی را که کسب و کار شما پشت سر گذاشته است را کشف کنید.

برای مثال اکثر فروشگاه ها و موسسات خرده فروشی در طول تعطیلات تابستان به دلیل سفرهایی که در این مدت انجام می شود، بیشترین میزان درآمد خود را  کسب خواهند کرد.

میزان درآمد را تقسیم بر میزان هزینه ها کنید و از این طریق قیمت فروش پایه را به دست آورید.

به منظور مدیریت هر چه بهتر چگونگی پیش برد کسب و کار، قیمت فروش پایه را با واحد درآمد جمع ببندید و این کار را می توانید براساس نوع محصولات و یا موقعیت های فصلی انجام دهید و از این رو می توانید آمار و ارقام مربوط به میزان فروش در آینده را با میزان فروش در گذشته مقایسه کنید.

2o

   بازار را مورد بررسی قرار دهید

میزان فروش در هر فوت مربع در فروشگاه خود را با فروشگاه هایی که شباهت زیادی با فروشگاه های شما دارند، مقایسه کنید.

فروشگاه هایی را که از نظر مساحت هم اندازه فروشگاه شما هستند و در صنعت مشابهی فعالیت می کنند و در مکان مشابهی هستند را با فروشگاه خود مقایسه کنید.

منطقه مشخصی را در حوالی کسب و کار در نظر بگیرید و تعداد کل مصرف کنندگانی را که در آن منطقه محصولات شما را مصرف می کنند و یا به آن نیاز دارند را تخمین بزنید.

میزان سهمی را که در بازار دارید را تعیین کنید. چه نوع کسب و کارها و یا مصرف کنندگانی مشتری خدمات و یا محصولات شما می شوند؟ در مقایسه با رقبایتان چه درصدی از بازار را در دست گرفته اید؟

پس از اینکه کسب و کار خود را به واحدهای کوچکتر تقسیم بندی کردید، با استفاده از این تقسیم بندی می توانید آمار و ارقام فروش را در ازاء هر واحد نسبت به کل میزان فروش مورد ارزیابی قرار دهید.

برای مثال: شما به طور کلی در حال فروش ۵ نوع محصول گوناگون به مشتریان هستید. از یک نوع  از این محصولات در طول یک روز ۵ عدد فروخته اید، از ۲ نوع دیگر از محصولات از هر یک ۳ عدد و از دو نوع دیگر از هریک ۱ عدد را به فروش رسانده اید. قیمت هر یک از محصولات فروخته شده را ضرب در تعداد کل محصولات کنید و میزان کل درآمد را به دست آورید.

3o 

   به منظور اجرای فعالیت های بازاریابی برنامه ریزی دقیقی داشته باشید

به تصمیم گیری درباره این مطلب بپردازید که چگونه می توانید به بهترین وجه ممکن محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنید و آنها را به فروش برسانید و تعداد مشتری هایی را که در آینده به دست خواهید آورد را پیش بینی کنید.

فهرستی از کارهایی را که به منظور رشد و توسعه کسب و کار انجام خواهید داد، تهیه کنید.

گزینه هایی مانند فروش محصولات بیشتر به مشتریان کنونی، جذب مشتریان بیشتر با استفاده از محصولات کنونی و معرفی محصولات جدید به مشتریان کنونی و یا مشتریان احتمالی را در دستور کار خود قرار دهید.

روش های بازاریابی ای را که در گذشته اجرا کرده اید را مورد بررسی قرار دهید تا متوجه این مطلب شوید که کدام یک از آن روش ها نتیجه بهتری داشته است.

کدام یک از روش های بازاریابی و تبلیغاتی که در گذشته به کار گرفته اید با محصولات و مشتریان کنونی شما همخوانی و هماهنگی بیشتری دارند؟ آیا می توانید آنها را دوباره به مرحله اجرا درآورید؟ آیا استفاده از روش های بازاریابی متفاوت باعث می شود محصولات خود را به گروه های متفاوتی از افراد به فروش برسانید؟

نوع روش های تبلیغاتی، محصولات و مشتریان را با یکدیگر هماهنگ کنید تا بتوانید میزان فروش خود در آینده را پیش بینی کنید.

4o 

  همیشه حساب و کتاب داشته باشید

میزان فروش خود را با استفاده از این معادله ساده پیش بینی کنید: تعداد کل مشتریان را ضرب در قیمت متوسط هر واحد کنید.

این معادله را چند بار انجام دهید: با استفاده از نوع محصولات، نوع مشتریان و میزان درآمدی که از طریق تبلیغات به دست خواهد آمد.

هر چقدر کسب و کار خود را به واحدهای کوچکتری تقسیم بندی کنید، پیش بینی دقیق تری از میزان فروش محصولات خود خواهید داشت.

آمار و ارقام میزان فروش  را با آنچه که در صنعت معمول است، مقایسه کنید.

از یک مشاور خوب در زمینه کسب و کار تقاضا کنید تا مروری بر روی آمار فروش شما داشته باشد.

در جست و جوی پیش بینی های انجام شده در صنعت باشید که معمولاً در مجلات بازرگانی درج می شوند.

گزارش عملکرد کسب و کارهایی را که مشابه با کسب و کار شما هستند را مورد مطالعه قرار دهید.

نمونه برنامه هایی را که بانکداران، اتاق بازرگانی و یا وزارت کسب و کارهای کوچک ارائه می دهند را مورد بررسی قرار دهید.

 

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سارا حق شناس
Load More In بازاریابی و فروش

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بازدهی و نتیجه ی خوب در یک جلسه کاری

بازدهی و نتیجه ی خوب در یک جلسه کاریReviewed by سارا حق شناس on Dec 28Rating: امروزه در مر…