بازاریابی و فروشدسته‌بندی نشدهکسب و کارمدیریت و رهبری

چهار نکته کلیدی برای فروش ایده ها به رئیس خود

یک روز یکی از دوستانم که مسئول فروش یکی از شرکت های بزرگ پخش و توزیع است، به همکار خود می گوید: (این طوری خیلی خوبه ما باید فرآیند تولید سرب را تقویت کنیم و روند آن را بهتر کنیم. شما می تونید این کار را خیلی بهتر از ما و درست نصف مدت زمانی که ما می توانیم انجام دهید. همه کاری که باید انجام بدهم این است که رئیسم رو قانع کنم این پیشنهاد رو تأیید کند بعد از تأیید رئیس می توانیم به کارمان ادامه دهیم.)

دوستم به محض اینکه وارد اتاق کنفرانس شد، با خود فکر کرد: "برای فروختن این ایده به رئیس راه طولانی رو در پیش داریم."

بیش از 73% از ایده ها در این مرحله برای همیشه نابود می شوند: یعنی در مرحله خرید یعنی درست در مرحله ای که "افراد تأثیر گذار" آگاهی کاملی نسبت به مشکلی که وجود دارد پیدا می کنند. افراد تأثیرگذار در این مرحله حضور فعالی دارند: سهام دارانی را که برای پیش برد اهدافشان مناسب هستند، تشخیص می دهند و آنها را وارد گروه می کنند و مهم ترین و کلیدی ترین سهام دار همواره جناب اقای رئیس است. اما چگونه می توان ایده ای را به رئیس فروخت که برای حل مشکل مفید باشد؟ با استفاده از چه روش هایی می توان راه حل مشکلی را در نظر رئیس بزرگ کرد؟ چگونه می توان اطمینان حاصل کرد که او به این راه حل اهمیت دهد؟

فهرستی را که ما به منظور آماده سازی و چگونگی ارائه ایده ها تهیه کرده ایم را در نظر بگیرید. از این طریق می توان برای گفت و گوی مهمی که با رئیس در پیش رو دارید آماده شوید. همچنین می توان از طریق این فهرست مورد جدیدی را برای راه اندازی کسب و کاری تازه یافت و یا متوجه این مطلب شد که چگونه می توان برای راه اندازی پروژه ای نوین سرمایه مورد نیاز را تهیه کرد در صورتی که رقبا و یا همکاران شما در این زمینه یک قدم جلوتر از شما هستند و این فهرست را قبل از شما زیر و رو کرده اند، باید به سرعت متوجه این مطلب شوید و اقدامات لازم را انجام دهید. این فهرست می تواند به شما کمک کند از جهت گیری های انجام شده در زمینه سیاست های شرکت نیز آگاهی یابید.

چهار روش اصلی که می توان با استفاده از آنها ایده های خود را به رئیس به فروش رساند:

1- با استفاده از راه حل پیشنهادی خود او را به اهدافی که در ذهن دارد برسانید: او به این موضوع اهمیت می دهد که هرگز مجبور نباشد هیچ گونه خسارت و یا غرامتی را پرداخت کند و هیچ گونه ضرری را متوجه شرکت سازد. زیرا اهدافی که در سر رئیس جریان دارد ارتباط نزدیکی با هزینه هایی که او در حال پرداخت آنها است برقرار می کند. با آشکار سازی آنچه که برای او از اهمیت به سزایی برخوردار است، می توانید ایده خود را به او بفروشید.

2- سعی کنید احساسات رئیس را برانگیخته کنید و ایده خود را به او بفروشید: مردم به راحتی خریدار احساسات هستند کاری کنید جناب رئیس نسبت به ایده هایی که به او می دهید هیجان زده شود و ایده های شما را نه از طریق آمار و ارقامی که به او می دهید، بلکه از طریق داستان های هیجان انگیز و احساسی که برای او تعریف می کنید، بپذیرد. درباره اینکه ایده مورد نظر شما چگونه او را به اهدافش خواهد رساند، تصویر زیبایی را برای او خلق کنید.

3- کاری کنید مافوق شما در مقابل رئیس خوب و ایده آل به نظر برسد: هر شخصی در یک سازمان فردی را به عنوان مافوق خود دارد که باید به او گزارش بدهد. این مطلب که کاری کنید تا مافوق شما احساس پیروزی کند برای فروش ایده به او حیاتی به نظر می رسد.

4  تا جایی که امکان دارد میزان ریسک های احتمالی را به حداقل برسانید: تصویب یک ایده مناسب به منزله موفقیت برای همه است. رئیس شما نسبت به این مطلب آگاهی دارد که تاکنون چند بار راه حل هایی که برای برطرف کردن مشکل پیشنهاد شده اند، با شکست مواجه شده اند. یک برنامه اجرایی قاطعانه و موشکافانه طراحی کنید. بعد از ارائه برنامه رئیس را مطمئن کنید که می توان این برنامه را به طور کامل حمایت کرد و اینکه همواره توصیه های کاربردی برای اجرای برنامه در ذهن دارید. از این طریق معامله به راحتی جوش می خورد.

موکل ما ، که در مثال بالا درباره او صحبت شد این چهار راهکار را به ترتیب به کار برد. او در تلاش بود تا کاری کند رئیسش متوجه مشکل موجود شود و راه حل خود را به او ارائه دهد. او در ابتدا متوجه این مطلب شد که با وجود اینکه برای پرداخت هزینه ها نیز ایده های مناسبی در ذهن دارد، اما رئیس بازهم ممکن است ایده های او را نپذیرد.رئیس موکل ما پیش از این در این زمینه با خسارت هنگفتی مواجه شده است. موکل ما باید به رئیس خود نشان دهد که می توان هزینه این پروژه را از طریق منابعی که تاکنون به هدر رفته اند، تأمین کرد. با ترسیم چنین تصویری رئیس کاملاً متوجه داستان شد. اما او ایده خود را با استفاده از مشورت با دیگران و مطالعه و تحقیقات بیشتر تا جایی که می توانست پرورش داد. و سپس موکل ما این معامله را با استفاده از یک نقشه حساب شده و کامل جوش داد. از این طریق یک مشکل پیچیده را تبدیل به عملکردهای ساده ای کرد و آن را به رئیس خود فروخت.

مدیران فروش همواره برای فروش ایده های خود به رئیس در تلاش هستند. آنها مخصوصاً در مرحله تشخیص سهام داران مناسب و به کارگیری آنها دچار مشکل می شوند. در صورتی که اعضای یک سازمان درباره ایده ای اتفاق نظر داشته باشند، روند خرید بسیار آسان تر از گذشته پیش می رود.

وقت عمل فرا رسیده است:

هنگامی که جلسه هیئت مدیره تشکیل می شود سعی کنید موقعیت مناسب را برای ارائه ایده خود بیابید، زیرا اینجا درست همان مکانی است که ممکن است ایده های شما برای همیشه از بین بروند و بمیرند.

برای اجرای 4 روشی که در بالا ارائه شد هرگز عجله نکنید. گاهی بخاطر اینکه سرعت عمل بیش از حد به خرج داده اید، ایده های خود را به طور کامل از دست می دهید. خودتان را با رئیس و سایر اعضای تیم تصمیم گیرنده مطابقت دهید.

از همین روند برای قانع کردن سایر اعضای تیم تصمیم گیرنده نیز استفاده کنید. آیا یک ایده فوق العاده عالی برای تیم مدیریت دارید؟ ایا برنامه ای برای جبران خسارت های وارد شده دارید؟ سریع به مافوق خود رجوع کنید و دست به کار شوید.

به خاطر داشته باشید که در این مرحله هر فردی می تواند روند پیش برد ایده تان را متوقف کند. تأثیر گذاری بر روی افراد مافوق برای فروش ایده مورد نظر شما ضروری و حیاتی است. هر یک از چهار روش بالا را در پیش برد روند فروش ایده ها با گروه خود امتحان کنید. لطفاً در صورتی که راه های دیگری در ذهن دارید که از طریق آنها می توان ایده هایی را به رئیس به فروش رساند، آنها را با ما در میان بگذارید. از شنیدن نظرات شما خوشحال می شویم.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن