Digital Marketingکسب‌و‌کار اینترنتی

چرا یک استارتاپ ایرانی با وجود داشتن پتانسیل بالا شکست می‌خورد؟

بررسی مهم ترین علل شکست استارتاپ های ایرانی

 بوجود آمدن استارتاپ های بزرگ و موفق در آمریکا به یکی از ویژگی های این کشور بدل شده است و این اتفاق به این دلیل محقق شده است که  دولت آمریکا تفکر بسیار مهم اساسی را وارد سیستم اموزشی خود کرده است این تفکر که اگر مردم به سمت هدف خود بروند میتوانند به رویاهایشان دست پیدا کنند و موفقیت های بزرگی را کسب کنند.
این سیستم آموزشی باعث شده است که امریکا تبدیل به مهد تکنولوژی استارتاپ های موفق وپول ساز دنیا شود مخصوصا در زمینه ی اینترنتی که میتوان به کمپانی های بزرگی مثل آمازون، گوگل، فیس بوک و…

نکته بسیار جالب این است که طبق تحقیقات انجام شده از هر 10 کسب و کار جدیدی که آغاز میشوند 9 تای  انها موفق نمی شوند و شکست می خورند.

امروزه نیز در ایران بین جوانان بحث استارتاپ ها و کسب وکارهای جدید بسیار داغ است افرادی که میخواهد به ثروت زیاد و اهدافشان دست پیدا کنندو جهانی شوند.
این طرز تفکر و باور خیلی خوب است. این افراد خلاق ایده های بسیار جذاب و خاصی ارائه میکنند ولی تعداد کمی از انها موفق میشوند و اکثر انها شکست میخورند. به نظر شما چرا این اتفاق میافتد؟

اگر شما هم جزو افرادی هستید که ایده های نابی در سر دارید قبل شروع و اجرایی کردن انها ادامه ی مطلب را مطالعه کنید تا بتوانید جزو افرادی باشید که در این کار موفق میشوند.

1.عجله کردن در شروع یک پروژه
اولین چیزی که در شروع پروژه های داخلی قابل توجه است عجله کردن در راه اندازی آن است. اغلب آنها تا یک ایده ی خوبی به ذهنشان میرسد میخواهند سریع شروع کنند و در زمان کم ایده شان نتیجه دهد و به اهدافشان برسند.

متاسفانه اکثر کارافرینان جوان ایران به اندازه ی کافی بررسی و تحقیقات لازم و کافی برای این کار انجام نمی دهند. ولی خبر بسیار خوب این است که منابع بسیار زیادی وجود دارند که شما میتوانید از ان ها برای راهندازی کارتان استفاده کنید و اموزش های لازم را ببینید.

2.توقع بی‌اساس از پروژه
دیدگاه مردم ایران به یک ایده و استارتاپ با جهان خیلی متفاوت است. اغلب در ایران همه به ایده ها به چشم کاری که قرار است از ان درامد کسب کنند نگاه میکنند.به همین دلیل است که تا مشکلی پیش میاید ان را سریع رها میکنند.

حتما بخوانید:   یه این 4 دلیل حتماً باید در کسب و کار خود از بازاریابی محتوا استفاده کنید.

افرادی که یک پروژه را شروع میکنند باید توجه داشته باشند که ممکن است حتی تا مدت زمان زیادی نتوانند پول اصلی را که برایش خرج کرده اند بازگردانند. به ایده ی خود باید به دید هدفی که به آن علاقه دارند نگاه کنند.

سعی کنید که در ابتدا به ایده‌ خود به عنوان یکه شغل با درامد نگاه نکنید. ولی اگر به خوبی شروع کرده باشید و به اندازه کافی تلاش کرده باشید در آینده میتواند به یک شغل خوبی برایتان تبدیل شود.

3.داشتن تیم بد و یا رهبر اشتباه
انتخاب بد و نادرست اعضای تیم باعث شکست یک ایده ی بسیار ناب خواهد شد. اغلب ما به این موضوع نوجه نم یکنیم و فکر میکنیم چون یک ایده ی خوب داریم برای رسیدن به موفقیت کافی است. ولی اینطور نیست داشتن ایده ی خوب تنها 20% از موفقیت است و 80% بقیه را با کار کردن خودمان بدست می آوریم. که این کار تنها با داشتن یک تیم بسیار قوی امکان پذیر است.

یکی از مشکلات جوانان ایران در راه رسیدن به موفقیت این است که اغلب نمیتوانند به صورت گروهی کار کنند. این بخاطر این است که به درستی و به اندازه ی کافی اموزش ندیده ایم و اغلب نمیتوانیم در مدت زمان طولانی با یک گروه خیلی خوب کار کنیم.

یک مشکل دیگر این است که تیم خود را از بین اطرافیانمان انتخاب میکنیم. در ایران به طور تضمینی میتوان گفت که بیشتر کارهایی که با تیم اطرافیان و دوستان انجام می شود شکست میخورد. چون ما اهل تعارف و رودربایستی هستیم توانمندی بالایی در برش مدیریتی نداریم.و این رفتاهاست که باعث شکست پروژه میشود. پس در انتخاب تیم مناسب بسیار دقت کنید.

4.اجرایی کردن پروژه در موقعیت و مکان اشتباه
ایران برخلاف بقیه ی دنیا در بین بخش های مختلف کشور اختلاف زیادی وجود دارد. برای مثال اگر شما در ایالت واشنگتن امریکا کاری را راهاندازی کنید به احتمال زیاد با همان فرمول میتوانید در ایالتی دیگر نیز آن کار را انجام دهید. ولی در ایران اگر در تهران جواب گرفتید نمیتوانید ان را در مشهد انجام دهید و یا حداقل بیشتر مبانی پروژه را تغییر دهید.

حتما بخوانید:   چرا کسب‌وکار اینترنتی بهترین راه برای درآمدزایی است؟

قبل از شروع پروژه به این موضوع دقت کنید که این ایده ی شما در شهری که قرار است ان را انجام دهید جواب خواهید داد؟ برای این کار شما نیاز دارید که قبل از اجرای پروژه به اندازه ی کافی در مورد شرایط بررسی و تحقیق کنید.
ببینید در این استان نیازی که قرار است شما به آن پاسخ دهید وجود دارد؟
آیا پروژه‌ی شما به کل کشور میخواهد خدمات رسانی کند؟

آیا نیازی که قصد پاسخ دادن به آن را دارید در حال حاضر و مکان مورد نظر شما وجود دارد؟
برای مثال ممکن است که در شهرستانی کوچک یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی بکنید و برای ارسال کالا، هزینه های آن و مدت زمان ارسال کالا‌های خود به تمام نقاط ایران دچار مشکل شوید که در انتها به نابودی کسب و کار شما ختم می‌انجامد؛ اما تصور کنید که همین فروشگاه اینترنتی در شهری مثل تهران راه اندازی می‌شد به هیچ یک از مشکلات کسب و کار قبلی دچار نمی شد و با زحمت کمتری به موفقیت دست می‌یافت

5. عدم برقراری ارتباطی خوب با مشتری
زمانی که یک طره و یا پروژه به مراحل اولیه‌ی اجرا می‌رسد.مشتری‌هایی هرچند اندک به سراغ آن می‌آیند. از این جا به بعد کاراصلی شما تازه شروع شده است و نباید مشتری‌هایی که به سراغ شما آمده اند را از دست بدهید.
بدترین اشتباه اکثر استارتاپ‌های ایرانی این است که تمرکز خود را تنها روی فروش یک باره محصولات به مشتری‌های خود می‌گذارند و توجهی به جذب مشتری‌ها و نگه داشتن آن‌ها برای همیشه نمی‌کنند.

مهم ترین کاری که شما باید در راستای اجرایی کردن این سیاست  در کسب و کار خودتان  انجام دهید این است که خدمات گسترده‌ای برای مشتریان خود ایجاد بکنید که تجربه خرید خوبی از شما در ذهن آن‌ها به جا بماند. به روایت ساده باید اهمیت خاصی برای مشتری‌های خود قائل بشوید زیرا که آن‌ها به کسب و کار شما جان می‌دهند.
نکته جالب دیگری که شاید اهمیت این موضوع را برای شما بیشتر روشن بکند این است که موفق‌ترین استارتاپ‌های ایران مانند دیجیکالا، و … بخش اعظم موفقت خود را با ارائه دادن انگونه خدمات( ضمانت بازگشت وجه) به دست آورده‌اند .
ارائه این خدمات به مشتریان یعنی که شما تا آخرین لحظه با آن‌ها همراه هستید و در صورتی که از خدمات شما راضی نبود می‌تواند وجه خود را ریافت کند.
و دلیل دیگر که شما باید در کسب و کار خود به آن اهمیت بدهید این اسنت که اکثر کسب و کار ‌ها در ایران به آن توجهی نمی‌کنند و این به این معنا است که در صورتی که شما بتوانید چنین خدماتی به مشتریان خود ارائه بدهید و ارتباط مستحکمی با مشتری‌های خود برقرار بکنید؛ مطمعناً در کسب و کار خود به موفقیت میرسید.

حتما بخوانید:   ۵ راه‌‌کار برای جذب و افزایش مشتریان محلی وب‌سایت

6.غرق شدن در حاشیه‌های موفقیت‌های کوچک
علت دیگر شکست استارتا‌پ‌ها درایران غرق شدن در حاشیه‌های کسب موفقیت‌هایکوچک است. اکثر کارآفرین‌ها و کسانی که در زمینه‌ی استارتاپ در ایران فعالیت می‌کنند پس از کسب موفقیت‌ها و درآمد‌های اولیه‌ی کسب و کارشان درحاشیه‌های آن  و خوشگذرانی غرق می‌شوند و این ب این دلیل است که فکر می‌کنند که ددیگر به موفقیت دست یافته اند و جایگاه امنی دارند.

اما در واقع همین تفکر است که تمام کسب و کار و زحماتشان را به باد می‌دهد ونمی‌توتنند تولد ۵ سالگی کسب و کار خود را ببینند و این اتفاقی است که در بسیاری از پروژه‌های موفق ایرانی رخ داده است.

در واقع اگر بتوانید ۵ سال کسب و کارخود را سر پا نگه دارید ۵۰٪ از احتمال شکست خوردن شما کم شده است.

در نتیجه اگر کسب و کار شما سال اول را دوام آورد نباید در حاشیه و خوشگذرانی غرق شوید و در عوض به فکر مستحکم کردن کسب و کار خود باشید. شما باید دائماً در حال بررسی و بهبود عملکرد خود و کسب و کارتان باشید. در همین راستا باید تیمی را تشکیل بدهید که مادام وضغیت شما را در بازار تحلیل و برررسی بکند. و شخص شما آمار‌ها روزانه، هفتیگی، ماهانه و سالانه را مادام بررسی بکنید.

مهم ترین وظیفه‌ی شما این است که دائماً به فکر بهبود کسب و کار و عملکردتان باشید زیرا درجا زدن و ثابت ماندن سمی ترین چیز برای کسب و کار است و می‌تواند شما را هر لحظه قافل گیر بکند.

در صورتی که علاقه به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی کسب و کار اینترنتی دارید اینجا کلیک کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

ایلیا طغیانی

کارشناس تولید محتوای وب سایت دقیقه (میلیونر خود ساخته)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بستن
بستن
SUBSCRIBE
Subscribe Now
Join our newsletter and get 30% off your next purchase
Get 30% OFF
sdfgkuhldfuk
Custom text
کتاب قدرت لحظه ها
کتاب قدرت لحظه ها
ارزش کتاب 39 دلار و شما رایگان دانلود کنید
دانلود رایگان کتاب برای کسانی که علاقه مند به توسعه کسب و کار و زدنگی خود هستند
Email
ارسال کتاب به ایمیل شما
Custom text
دانلود رایگان کتاب قدرت لحظه ها
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
دانلود
پرفروش ترن کتاب آمازون
پرفروش ترین کتاب آمازون
کتاب قدرت لحظه ها را همین حالا رایگان دانلود کنید
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
ارسال رایگان کتاب