Digital Marketingکسب‌و‌کار اینترنتی

فقط با این 6 اصل می توانید پروژه ی خود را به موفقیت برسانید

در ابتدای انجام یک پروژه‌ ی کاری که از طرف کارفرما به شما سفارش داده می‌شود، توانایی این را دارید که با انجام کارهایی هزینه‌ها و مشکلات زیادی که در مسیر پیش رو برایتان پیش می‌آید را برطرف بکنید.
در حقیقت داشتن برنامه ریزی درست ودقیق و توجه کردن به همه مسائل قبل از انجام پروژه می‌تواند برای شما بسیار مفید و تأثیر گذار باشد.
پس از شما دعوت می‌کنم در این مقاله  با دقیقه همراه باشید  تا به بررسی این اصول با اهمیت بپردازیم تا بتوانید هر پروژه‌ای را با موفقیت به اتمام برسانید.

اصل اول:برقراری هماهنگی کامل  با کارفرما یا سفارش دهنده
پراهمیت ترین کاری که شما باید در روند پرژه انجام دهید برقراری همانگی کامل با سفارش دهنده یا کارفرما است.
منظور از هماهنگی جلسات عقد قرارداد و تنظیم تصمیمات کلی نیست. در واقع منظور جلسات ریز فنی و تنظیم جزئیات است تا به طور کامل مشخص شود که کارفرما چه خواسته‌ای دارد.
با هماهنگی با مدیر آن شرکت از آن‌ها درخواست کنید تا چند نفر از نیرو‌های اصلی شرکتشان در جلسه حضور داشته باشند؛لازم است تا گفت و گوی جامع و کاملی بین تیم شما و تیم شرکت سفارش دهنده صورت بگیرد و تمامی انتظارات آن‌ها و جزئیات کار مشخص بشود.
پیشنهاد می‌کنیم تمام جلسات خود را حداقل به صورت صوتی ضبط و ذخیره کنید و به صورت نوشتاری تبدیل کنید. تا درنهایت دوطرف آن را تایید بکنند.
توصیه می‌کنم تمام جلسات تان را حداقل به صورت صوتی ضبط کنید و همچنین به صورت نوشتاری صورت جلسه آن را تهیه کنید. تا در پایان به تایید دو طرف برسد.

اصل دوم: شرایط کلی طرح یا پروژه
کاری که در اولین مرحله، برای هر پروژه باید انجام بدهید مشخصکردن شرایط کلی پروژه است.
برای مثل مشخص کردن این که پروژه قصد رسیدن به  چه اهدافی را دارد و در راستای رسیدن به این اهداف از چه راه هایی می توان استفاده کرد.در طول مسیر این پروژه احتمال بروز چه مشکلاتی وجود دارد و مقدار توانایی‌های تیمیکه در حال حاضر به کار گرفته‌اید نسبت به پروژه چقدر است. پس همین حالا دست به کار نوشتن بشوید و یادداشت کنید:

معیار‌های کسب موفقیت دراین پروژه چیست: تمام فاکور‌هایی که می‌تواند به موفقیت پروژه شما کمک بکند را بنویسید، همنطور راه هایی که شما را به خط پایان می‌رسانند را بنویسید.
در صورتی که مکن است چند برنامه یا پلن برای رسیدن به خط پایان داشته باشید کهدر صورت لزوم پلنود را تعویض کنید تا با خراب شدن نقشه راهتان همه چیز خراب نشود.

حتما بخوانید:   بیزینس پلن چیست؟

تشخیص و شناسایی مشکلات پیشِ رو: شما باید همه‌ی نقطه‌هایی که حتی احتمال کمی وجود دارد در آن‌ها به مشکل بخورید را مشخص بکنید زیرا این نقطه‌ها همان نقاطه‌هایی هستن که باعث هدر رفتن زمان و هزینه‌ها می‌شوند.
حتی در صورتی که پروژه‌ی شما به‌ شکلی است که احتمالبرخورد کردن با مشکل‌های مختلف را نمی‌دهید اما باز هم چند روز را با عنوان حل مشکلات در تأحدات خودتان مشخص بکنید.

اصل سوم: داشتن تیم قوی و مناسب
بعد از این که نقطه ضعف‌ها و نقاط قوت پروژه خودتان را می دانید زمان این است که توان و قدرت تیم خود را در برابر مواجهه با آن‌ها بررسی کنیدو بشناسید.
برای مثال اسم اعضای تیم خود را روی کاغذ یاد داشت بکنید و وظایف هر شخص را تعین کنید، البته بهتر است که جلسه‌ی تنظیم وظایف را در حضور اعضا برگزار کنید.
در صورتی که قسمت‌هایی از پروژه برای شما غریب و ناآشناست لازم است تا حتماً چند نفر را مأمور کنید تا به مطالعه و کسب اطلاعات در آن رابطه بپردازند.
هیچوقت بدون تجربه کاری را انجام ندهید، در صورتی که به یک تخصص در کسب و کار خود نیازمند هستید باید با شخص متخخص در آن زمینه قرارداد ببندید  و آن را بهتیمتان اضافه کنید.

گروه خارجی: یکی از اتفاق‌هایی که در پروژه‌های بزرگ ر می‌دهد این است که باید برخی از قسمت‌های کار را برونسپاری بکنید؛ برون سپاری به این معنا است که شما با یک تیم دیگر قراردادی می‌بندید تا بخشی ازکار را آن‌ها انجام بدهند،در عقد این قرارداد‌ها بسیار دقت بکنید.
به این دلیل که گروه‌ها و تیم‌های خارجه برای تعهداتی که شما در قبال کارفرمای خود دارید اهمیت کافی قائل نیستند و پایبندی کافی را ندارند. به همین دلیل باید در انتاب گروه خارجی و و عقد قراردادبا آن‌ها باید دقت زیادی به خرج دهید.
بهتر است در زمان بندی خود همیشه چند روز زا به بد قولی تیم‌های خارجی اختصاص دهید تا با مشکل روبرو نشوید.

اصل چهارم: زمان و مدیریت آن
یکی از کار‌هایی که قبل از شروع هر پروژه باید مشخص کنید زمان‌بندی است.
یک نقشه‌ی جامع برای پروژه‌ی خود بسازید و محدوده‌های زمانی را مشخص کنید؛ اگر بعد از بررسی‌ها به این نتیجه رسیدید که برای تحویل پروژه به ۳۰ روز زمان نیاز دارید به کارفرما زمانی ۴۰ روزه اعلام بکنید.
در عین حال همشیه باید زمانی را برای مشکلات پیس بینی نشده ای که بر سر راهتان سبز می شوند اختصاص دهید تا در صورت وقوع شما و کسب و کارتان غافلگیر نشوید. در زمان بندی خود باید تمام جزئیات را مد نظر داشته باشید مثلا تعتیلات رسمی  را در نظر بگیرید؛ این نکته ی ساده ای است که اکثر افراد به آن توجه نمی کنند.
همچنین باید به این موضوع دقت کنید که هیچ وقت زمان بندی خور را بر اساس 100% توانایی تیمتان تنظیم نکنید به این دلیل که اعضای تیم شما در تمام طول کار کاملاً آماده نیستند و یا ممکن است به مرخصی بروند.
و همینطور در طول زمانی که پروژه ی خود را انجام می دهید  روند انجام کار ها را به طور مداوم زیر نظر داشته باشید و در صورتی که از زمان بندی خود عقب ماندید  دلایل آن را بیابید و بررسی کنید که در کدام قسمت کار می توانید این عقب ماندگی را جبران کنید.

حتما بخوانید:   تقویم محتوا چیست؟

اصل پنجم: مدیریت منابع مالی:
نکته یقابل توجهی که باید به آن توجه کنید رابطه ی مستقیم زمان و هزینه است؛ و این به این معنا است هر چقدر پروژه ی شما بیشتر زمان ببرد هزینه ی بیشتری را باید متقبل شوید.
بنابراین هرچقدر زمان پروژه ی خود را کاهش بدهید، منابع مالی خود را کمتر از دست می دهید و سود بیشتری به دست می آورید. و اما در صورتی که هر اتفاقی باعث شود تا شما از پروژه خود عقب بمانید باید در ازای هر روز هزینه های سنگینی را متقبل شوید و در عین حال ممن است مجبور به پرداخت جریمه به کارفرما بشوید و مبلغ نعیین شده به عنوان جریمه را پرداخت کنید.

در اصل  چیزی که میزان سود دهی شما را تعیین می کند میزان منابع مالی است که شما در پروژه استفاده می کنید. یک بودجه ی عقلانی برای پروژه ی خود در نظر بگیرید.  بوجه خود را به گونه ای مشخص کنید که صرف جویی کرده باشید اما نه تا حدی که به کیفیت کارتان آسیب وارد بکند.
در راستای بودجه ای که مشخص می کنید یک روند مالی برای مشکلات و هزینه های غیر قابل پیش بینی مشخص کنید زیرا باید در نظر داشته باشید که اتفاقات غیر منتظره بخشی جدا نشدنی از یک پروژه است. برای مثال ممکن است یکی از ابزار های مورد استفاده ی شما آسیب ببیند و مسائلی دیگر از این دست؛ به همین دلیل باید قبل از وقوع این اتفاقات هزینه ای را به آن ها اختصاص دهیم تا در زمان وقوع این دست انفاقات غافلگیر نشویم.
روند استفاده از منابع مالی دقیقاً مانند زمانبندی باید مادام مورد بررسی قراربگیرد تا نگذاریم از دستمان در برود قرار زیرا که تغیرات 4 درصدی به مراتب از تغیرات 30 درصدی بهتر است و در صورت زیاد شدن هزینه ها با بررسی و پیدا کردن راه حل هزینه را به مقدار نعیین شده برسانیم.
یکی از مشکلات رایجی که در کشور هایی مثل ایران برای به پایان رساندن یک پروژه وجود دارد، محاصبه کردن میزان کل هزینه ی مورد نیاز پروژه است زیرا با وجود تورم و نوسانات قیمت بازار ممکن نیست میزان صحیح و در عین حال مشخصی از هزینه ها را تعیین کرد. راه حل این موضوع این است که در زمان عقد قرارداد باید در بندی از قرارداد قید کنید که قیمت کلی پروژه بر مبنای قیمت های روز بازار و فاکتور های خرید در پایان پروژه محاسبه می گردرد.

حتما بخوانید:   نگاهی به کسب‌وکار اینترنتی

اصل ششم:بازنویس و بازیابی کردن نهایی طرح
بعد از این که تمام مراحل بالا را سپری کردید حالا نوبت به آن رسده است که به همراه تیم خود نقشه و طرح نهایی انجام پروژه خود را روی کاغئ ترسیم کنید و در ط.ل مسیر از آن به عنوان یک کتاب راهنما استفاده بکنید.
البته نکته مهم این است که بعد از بازنویسی طرح آن را حتماً بازبینی کنید.

شاید در این فکر باشید که بازبینی نهایی اهمیت زیاد بالایی هم ندارد اما در واقعیت اهمیت بسیار بالایی دارد. تا جایی که امکان دارد طرح نهایی را خودتان بازبینی نکنید و آ« را به یک شخص و یا یک تیم که از مهارت های شما برخوردار است بسپارید.
در عین حال یمک نسخه از طرح نهایی را در اختیر اعظای تیمتان قرار بدهید (به ویژه قسمت هایی که به خودشان ارتباط دارد)و شاید نکته ای وجود داشته باشد که شما آ« را از یاد برده اید و اعضای تیمتان به آن اشاره بکنند؛ نکته ای که نباید از آن قافل شوید این است که هر چه ابعاد پروژه بزرگ تر باشد احتمال رخ دادن مشکلات بالا تر است.

 

درآخر باید به این نکته اشاره کرد که در صورت اجرایی کردن این نکات و مراحل درون پروژه ی خود؛ میتوانید پروژه ی خود را از یک شکست سخت نجات بدهید و طعم شیرین کسب موفقیت را بچشید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

ایلیا طغیانی

کارشناس تولید محتوای وب سایت دقیقه (میلیونر خود ساخته)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بستن
بستن
SUBSCRIBE
Subscribe Now
Join our newsletter and get 30% off your next purchase
Get 30% OFF
sdfgkuhldfuk
Custom text
کتاب قدرت لحظه ها
کتاب قدرت لحظه ها
ارزش کتاب 39 دلار و شما رایگان دانلود کنید
دانلود رایگان کتاب برای کسانی که علاقه مند به توسعه کسب و کار و زدنگی خود هستند
Email
ارسال کتاب به ایمیل شما
Custom text
دانلود رایگان کتاب قدرت لحظه ها
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
دانلود
پرفروش ترن کتاب آمازون
پرفروش ترین کتاب آمازون
کتاب قدرت لحظه ها را همین حالا رایگان دانلود کنید
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
ارسال رایگان کتاب