کسب و کار اینترنتی

شبکه های اجتماعی بهترین ابزار برای رشد کسب و کارها – قسمت دوم

اگر حس خواندن این مطلب را ندارید، همین حالا پادکست این مطلب را گوش کنید


 

این مطلب قسمت دوم از “شبکه های اجتماعی بهترین ابزار برای رشد کسب و کارها” می باشد ، اگر هنوز قسمت اول را مطاله نکردید از اینجا بخوانید

 

قسمت دوم مطلب شبکه های اجتماعی بهترین ابزار برای رشد کسب و کارها

۳- فرض کنید بیش از 200 هزار دنبال کننده دارید، میزان موفقیت و معرفی و فروش خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

برای آن دسته از کسب و کارهایی که هنوز وب سایت نداشته و برای توسعه کسب و کار خود به شبکه های اجتماعی بسنده می کنند ، قبل از شروع توصیه می کنم که بصورت کاملا جدی قبل از هر کار وب سایت خود را راه اندازی کنند و با ترفندهای مختلفی که وجود دارد مخاطبین را از طریق شبکه های اجتماعی به وب سایت سوق دهند. تجربه نشان داده که در ایران شبکه های اجتماعی محبوب بعد از مدتی از طرف دولت بسته می شوند و بسیاری از کسب و کارها پس از محبوب شدن در شبکه های اجتماعی نگران و ناراحت هستند. یکی از معیارهای اصلی در سنجش ارزش گذاری  در چنین سرمایه گذاری هایی به اصطلاح ROI گفته می شود. (Return on Investment=ROI)

در مقاله ای مجزا در برای ROI این مطلب مهم را توضیح داده شده است. ROI چیست؟

پس پیشنهاد می شود قبل از شروع در شبکه های اجتماعی، وب سایت خود را کامل و امکاناتی را جهت مخاطبین هدایت شده راه اندازی کنید، چرا که وب سایت به دنبال کنندگان شما در شبکه های اجتماعی یک پایگاه همیشگی را ارائه خواهد کرد. یکی از نکات مهم در تحلیل و بررسی و همچنین ردیابی مخاطبین  استفاده از ابزار رایگان Google Analytics می باشد که به شما امکان تحلیل و بررسی مخاطبین شما و اطلاعات استفاده از موبایل و اطلاعات مربوط به شبکه های اجتماعی را خواهد داد.

حتما بخوانید:   6 مدل از انواع "کسب و کار اینترنتی"

 

۴- آیا برای حضور در شبکه های اجتماعی بودجه بندی کلی و روزانه تعریف می کنید؟

بسیاری از مشتریان من، هیچگاه هزینه ای را برای حضور در شبکه های اجتماعی اختصاص نداده اند. شک نکنید که وقتی صحبت از شبکه های اجتماعی برای کسب و کار ها می شود، هیچ چیز رایگان نخواهد بود. در برنامه ریزی بودجه ی خود 3 موضوع مهم مالی را لیست کنید.

1- استفاده از یک مشاور حرفه ای در شبکه های اجتماعی (این شخص حتما با سابقه و با تجربه باشد)

2- استفاده از یک اپراتور و یا یک کارشناس جهت مدیریت شبکه های اجتماعی کسب و کار شما

3- استفده از بودجه های مشخص و برنامه ریزی شده جهت تبلیغات مستقیم و غیر مستقیم

تحقیقی روی شرایط بازاریابی رسانه‌ای شبکه‌های اطلاع‌رسانی به این مسئله پی بردند که ۷۵% تجارت‌ها حدود ۱۰۰۰۰ دلار یا کمتر برای رسانه‌های اجتماعی صرف می‌کنند.

دراین‌باره اشتباه نکنید. وقتی صحبت از رسانه‌های اجتماعی برای تجارت است هیچ‌چیز رایگان نیست. اگر می‌خواهید از وجود یک رسانه اجتماعی برای تجارت  کوچک خود بهره ببرید باید هزینه کنید تا یک نفر دیگر این کار را برای شما انجام دهد یا خودتان وقت می‌گذارید تا این کار را انجام دهید. حتی اگر فکر می‌کنید چون Twitter  ،  Facebookو Pinterest رایگان‌اند و شما مجانی از آن‌ها استفاده می‌کنید و همه نوع ابزاری در اختیارتان است تا استفاده از این رسانه‌ها را آسان‌تر کند، باز هم این‌طور نیست چون وقت شما مانند پول ارزشمند است.

بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک این اشتباه را می کنند که چون شبکه های اجتماعی یک رسانه رایگان است پس بهترین ابزار برای معرفی محصول و خدمات کسب و کار ها می باشد.

حتما بخوانید:   چه اقداماتی برای طراحی یک بیزینس پلن باید انجام دهیم؟

 

۵- برای حضور در شبکه های اجتماعی چه کسی مسئول و کارشناس آن خواهد بود؟

یکی از بدترین اشتباهاتی که صاحبان مشاغل و کسب و کار ها در شبکه های اجتماعی انجام می دهند این است که خود، وقتشان را برای مدیریت این موضوع میگذارند. به نظر شما در هفته چند ساعت وقت آزاد دارید؟ شاید این هفته وقت آزاد دارید آیا هفته ی آینده یا ماه آینده نیز این وقت آزاد را خواهید داشت؟

فراموش نکنید که برای هر یک از شبکه های اجتماعی باید دوره های آموزشی لازم را بصورت تخصصی  بگذارانید. توصیه می شود که که مالکین و صاحبان کسب و کارهای کوچک خود به تنهایی مسئولیت و مدیریت شبکه های اجتماعی را به عهده نگیرند و تنها نظارت کننده این موضوع بوده و وقت خود را صرف طراحی استراتژی جهت توسعه در شبکه های اجتماعی بگذارنند.

اگر حس خواندن این مطلب را ندارید، همین حالا پادکست این مطلب را گوش کنید

 

نمایش بیشتر

محمد هلاکوئی

سالهای سال آرزو داشتم که مکان فیزیکی و محیط شرکت گوگل در آمریکا را از نزدیک ببینم و همیشه بر این باور بودم که خواهم دید و در سال ۲۰۱۵ به این آرزو رسیدم. همیشه آرزو داشتم که مرجعی برای پیشرفت شخصی و کسب و کار برای ایرانیان راه اندازی کنم و این آرزو محقق شد و نام آن را “دقیقه” باعنوان “میلیونر خود ساخته” گذاشتم. محمد هلاکوئی، بنیان گذار دقیقه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بستن
بستن
SUBSCRIBE
Subscribe Now
Join our newsletter and get 30% off your next purchase
Get 30% OFF
sdfgkuhldfuk
Custom text
کتاب قدرت لحظه ها
کتاب قدرت لحظه ها
ارزش کتاب 39 دلار و شما رایگان دانلود کنید
دانلود رایگان کتاب برای کسانی که علاقه مند به توسعه کسب و کار و زدنگی خود هستند
Email
ارسال کتاب به ایمیل شما
Custom text
دانلود رایگان کتاب قدرت لحظه ها
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
دانلود
پرفروش ترن کتاب آمازون
پرفروش ترین کتاب آمازون
کتاب قدرت لحظه ها را همین حالا رایگان دانلود کنید
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
ارسال رایگان کتاب