Digital Marketingکسب‌و‌کار اینترنتی

نگاهی به کسب‌وکار اینترنتی

کسب‌وکار اینترنتی عبارت آشنای این روزهاست. شاید شما هم در این مورد زیاد شنیده یا خوانده باشید و شاید کنجکاو شده باشید که بیشتر با آن آشنا شوید و ممکن است قصد محک زدن کسب‌وکار خود در دنیای اینترنت را داشته باشید.
اما قبل از هر چیز بیاید با دنیای جذاب و پر رمزوراز کسب‌وکارهای اینترنتی آشنا شویم. دنیایی که مملو از فرصت است. فرصت‌هایی که شاید شما بتوانید از آن‌ها بهره‌برداری کنید.
کسب‌وکار اینترنتی یا کسب‌وکار آنلاین به هر کسب‌وکاری که به‌صورت آنلاین و بر بستر اینترنت انجام گیرد اطلاق می‌گردد. هر صاحب کسب‌وکار که یک بخش یا تمام کسب‌وکار خود را با استفاده از اینترنت انجام دهد، کسب‌وکاری اینترنتی را اداره می‌نماید. کسب‌وکار اینترنتی می‌تواند شامل خریدوفروش یا ارائه خدمت به‌صورت آنلاین باشد. کسب‌وکارهای حوزه‌های گوناگونی را می‌توان به‌صورت اینترنتی انجام داد. همه می‌توانند صاحب کسب‌وکاری اینترنتی باشند. اگر ایده یا محصولی منحصربه‌فرد دارید می‌توانید راهی برای ارائه آنلاین آن بیابید.
برخی از مزایای کسب‌وکار اینترنتی عبارت‌اند از:
• صرفه‌جویی در هزینه اجاره و استخدام کارکنان
• انعطاف‌پذیری و بهره‌وری بالاتر در ارائه خدمت و محصول
• ارائه خدمات و کالا در همه‌روزه‌ هفته و به‌صورت 24 ساعته
• کاهش کاغذبازی‌ها
• امکان اداره کسب‌وکار در هر نقطه از جهان
• امکان ارائه محصولات و خدمات به طیف گسترده‌ای از افراد در سراسر جهان

تجارت الکترونیکی E-commerce را می‌توان زیرمجموعه کسب‌وکار الکترونیک دانست. زیرا مختص به حوزه تجارت یک سازمان است. درحالی‌که کسب‌وکار الکترونیک به‌تمامی فرآیندها از قبیل تولید، تحقیق، توسعه و….. اشاره دارد. در اینجا کمی به حوزه تجارت الکترونیکی می‌پردازیم:
تجارت الکترونیک می‌تواند بسته به درجه دیجیتالی کردن ابعاد سه‌گانه زیر شکل‌های متعددی به خود بگیرد:
محصول: (خدمت) فروخته‌شده
فرآیند: (مثلاً سفارش دهی –پرداخت و تکمیل و انجام سفارش)
عامل عرضه: واسطه

حتما بخوانید:   تقویم محتوا چیست؟

در سازمان‌های سنتی هر سه این ابعاد فیزیکی هستند. به سازمان‌های کاملاً فیزیکی اصطلاحاً سازمان‌های Brick-and-mortar یا سازمان‌های خشت و گلی اطلاق می‌گردد. سازمان‌هایی که بخشی از کسب‌وکار خود را به‌صورت اینترنتی انجام می‌دهند را Click and mortar و سازمان‌هایی که تجارت آن‌ها کاملاً اینترنتی است را pure play می‌نامند.
مثلاً اگر برای خرید شیرینی به قنادی محل خود مراجعه و ازآنجا خرید خود را انجام دهید فرآیندی سنتی انجام‌شده است. زیرا محصول، فرآیند و عامل عرضه هر سه فیزیکی هستند.

حال اگر بجای مراجعه فیزیکی از طریق اینترنت سفارش خود را ثبت نمایید، این فرآیند، یعنی سفارش دهی به‌صورت دیجیتال صورت گرفته و محصول (شیرینی) و عامل عرضه (پیک) فیزیکی هستند. در اینجا تجارت الکترونیکی نسبی، به وقوع پیوسته است.
اما در تجارت الکترونیکی محض هر سه عامل به‌صورت الکترونیکی هستند مثل خرید کتاب الکترونیک از سایت آمازون. در این مثال محصول (کتاب)، فرآیند (انتخاب، سفارش و پرداخت هزینه) و عامل عرضه (اینترنت) الکترونیکی هستند.

مدل‌های کسب‌وکار اینترنتی
مدل‌های کسب‌وکار اینترنتی گوناگونی وجود دارد و نمی‌توان همواره مرزهای مشخصی را برای کسب‌وکارهای اینترنتی معین نمود. دسته‌بندی‌ها و اشکال متعدد و گوناگونی برای مدل‌های کسب‌وکار اینترنتی ارائه‌شده است و با توجه به خلاقیت و نوآوری صاحبان کسب‌وکار می‌توان به مدل‌های جدیدی دست‌یافت. بااین‌حال به چند مدل اشاره می‌کنیم:
فروش مستقیم
فروش غیرمستقیم
تولید محتوا
آموزش

همان‌طور که گفته شد این تنها نمونه‌ای از دسته‌بندی مدل‌های کسب و کار اینترنتی است و جای دادن یک کسب‌وکار اینترنتی در هریک از این چهارچوب‌ها همیشه آسان نیست.
حرکت کسب‌وکارهای سنتی به‌سوی اینترنت اجتناب ناپذیر است و بالا بردن آگاهی و دانش در این زمینه و استفاده از افراد متخصص برای قدم گذاشتن در این مسیر حیاتی هست، فراموش نکنید تلفیق کسب‌وکار و اینترنتی نویدبخش فرصت‌های فراوانی است که در پیش روی ما قرار دارد.

حتما بخوانید:   اینستاگرام محبوب ترین شبکه اجتماعی در ایران

نمایش بیشتر

محمد هلاکوئی

سالهای سال آرزو داشتم که مکان فیزیکی و محیط شرکت گوگل در آمریکا را از نزدیک ببینم و همیشه بر این باور بودم که خواهم دید و در سال ۲۰۱۵ به این آرزو رسیدم. همیشه آرزو داشتم که مرجعی برای پیشرفت شخصی و کسب و کار برای ایرانیان راه اندازی کنم و این آرزو محقق شد و نام آن را “دقیقه” باعنوان “میلیونر خود ساخته” گذاشتم. محمد هلاکوئی، بنیان گذار دقیقه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بستن
بستن
SUBSCRIBE
Subscribe Now
Join our newsletter and get 30% off your next purchase
Get 30% OFF
sdfgkuhldfuk
Custom text
کتاب قدرت لحظه ها
کتاب قدرت لحظه ها
ارزش کتاب 39 دلار و شما رایگان دانلود کنید
دانلود رایگان کتاب برای کسانی که علاقه مند به توسعه کسب و کار و زدنگی خود هستند
Email
ارسال کتاب به ایمیل شما
Custom text
دانلود رایگان کتاب قدرت لحظه ها
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
دانلود
پرفروش ترن کتاب آمازون
پرفروش ترین کتاب آمازون
کتاب قدرت لحظه ها را همین حالا رایگان دانلود کنید
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
ارسال رایگان کتاب